کد خبر: 33425 | زمان مخابره: ۱۴:۳۴:۳۱ - دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 79 بازدید | |

رشد صادرات استان به افغانستان و کشورهای آسیای میانه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: علیرغم همه محدودیت‌‎هایی که تحریم‌ها برای اقتصاد کشور ایجاد کرده اما با تمهیداتی که اندیشیده شد صادرات استان به افغانستان و کشورهای آسیای میانه رشد داشته است. 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، راضیه علیرضایی در همایش معرفی خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران که با حضور مدیران ارشد این صندوق در محل این سازمان برگزار شد، اظهارکرد: با برگزاری این همایش امیدواریم بتوانیم در بازارهای بومی استان از قبیل افغانستان و آسیای میانه، از ظرفیت‌ها و حمایت‌های صندوق ضمانت صادرات، بیش از گذشته استفاده نماییم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر آنچه که می‌تواند تبعات افزایش نرخ ارز در کشور را جبران نماید، توسعه صادرات است، افزود: توسعه صادرات، یک محور جدی در برنامه‌ریزی‎های ما است و با وجود شدت یافتن تحریم‌ها، محدودیت‌هایی که قبلا در رابطه با بازار افغانستان، سنگین به نظر می‌رسید، الان کار را راحت کرده و شاهد رشد صادرات به این کشور هستیم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تاکید کرد: با توجه به این امر، هرکار حمایتی در این حوزه می‌تواند به ورود ارز به کشور و حضور کالاهای استان در بازار آسیای میانه و افغانستان که بخشی از کالاهای ما از طریق این کشور به کشورهای غربی صادر می‌شود، کمک نماید.
در ادامه این همایش مهندس الفت عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران نیز، بیان کرد: در سه سال اخیر، پوشش‌های این صندوق ۴۵ درصد رشد داشته  و این پوشش‌ها طی ۶ ماهه اول سال ۹۷ نیز با رشد ۳۰۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.
وی افزود: در ۱۰ سال گذشته، ۱۹۰ میلیون دلار برای استان خراسان رضوی ضمانت‌نامه صادر کرده‌ایم که سهم این استان، ۱٫۳ درصد از کل پوشش‌های این صندوق بوده و ۴۵ درصد این پوشش‌ها بیمه‌ای و ۵۵ درصد ضمانتی بوده است و در مجموع، برای استان خراسان رضوی ۴۲ میلیون دلار خسارت پرداخت کرده‌ایم.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به خدمات جدید این صندوق برای سال ۹۷، گفت: بیمه نامه نوسانات نرخ ارز در دامنه ۳ تا ۳۵ درصد افزایش ارزش ریال، ضمانت‌نامه اعتباری خاص«پروژه های صادرات محور»، ضمانت‌نامه‌های ارزی مورد نیاز پیمانکاران در مناقصات بین‌المللی داخل و خارج از کشور، بیمه اعتبار داخلی(ویژه صادرکنندگان) و پوشش محتوای ایرانی پروژه‌های صادرات محوری که با فاینانس خارجی راه‌اندازی می‌شود، از جمله این خدمات است. ارسال نظر


آخرین خبرها