کد خبر: 33499 | زمان مخابره: ۱۶:۳۱:۵۷ - شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 57 بازدید | |

مدیرکل اقتصادی استانداری خراسان رضوی: اختیارات شورای معادن استان افزایش یابد

مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی گفت: در اختیار شورای معادن استان، اختیارات خوبی قرار گرفت؛ البته اختیارات این شورا باید افزایش یابد چراکه در خراسان رضوی کارشناسان متخصصی حضور دارند که می‌توانند در راستای بهبود وضعیت بهبود معادن بسیار اثرگذار باشند.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی رسولیان امروز در افتتاحیه اولین گردهمایی فصلی روسای سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور با اشاره به اینکه استان دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه های مختلف مانند گردشگری، کشاورزی، صنعت و… است، اظهار کرد: به عقیده من، بیشترین حوزه‌ای که اهمیت دارد، معدن و ظرفیت‌های موجود در این حوزه است.
وی ادامه داد: در خراسان رضوی با مشکل کم‌آبی روبه‌رو هستیم و از طرفی دیگر با وجود معادن بسیار در استان، کارشناسان متخصص در این حوزه، اعضای نظام مهندسی خراسان رضوی و فعالان این حوزه، سالیان سال تلاش کردند تا در این حوزه گشایش‌هایی صورت گیرد.
مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی افزود: با توجه به تحریم‌های اقتصادی، در این جنگ اقتصادی دولت و بخش خصوصی به عنوان سرباز ایفای نقش می‌کنند.  این امر فرصت خوبی به شمار می‌رود تا از آنها برای مبارزه با فشارهای اقتصادی استفاده کنیم.
رسولیان اضافه کرد: البته در چند سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه معدن انجام شده است به طوری که در گذشته در منطقه سنگان مواد معدنی به صورت خام به کشورهای دیگر صادر می شدند در حالی که امروز مواد خام معدنی وارد زنجیره تولید کامل در حوزه فولاد در داخل کشور شده‌اند. همچنین در حوزه صادرات و تولید مس، سیلیس، طلا و به ویژه تولید شیشه اقدامات خوبی صورت گرفته که از مهم‌ترین اقدامات این حوزه بوده به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری در خصوص مواد معدنی  نظیر مس وجود دارد که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: البته در حوزه مس نیز باید توجهاتی صورت گیرد چراکه قابلیت سرمایه‌گذاری و تشکیل کارگروه‌های ویژه‌ای را دارد.
مدیرکل حوزه اقتصادی و سرمایه‌گذاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه آنچه که در این حوزه بسیار اهمیت دارد، تامین زیرساخت‌های معدن است، گفت: در این بخش با مشکلاتی مواجه هستیم. البته با توجه به تلاش‌های بسیاری که در استان برای این حوزه صورت گرفته، دولت منابع بسیاری را دریافت می‌کند اما آن میزان منابعی که برای زیرساخت‌های معدن بازمی‌گردد، بسیار اندک است. شاید باید روشی را اتخاد کرد که این منابع و حقوق دولتی به طور مستقیم به استان مربوطه و حوزه معدن آن استان اختصاص یابد.
وی با تاکید بر اینکه  با پیگیری در سطح ملی می‌توان از منابع و حقوق دولتی در حوزه معدن بیشتر بهره جست، تصریح کرد: همچنین در سطح ملی با پیگیری‌های صورت گرفته، امیدواریم از این منابع برای توسعه معادن استفاده کنیم. همچنین اختیارات خوبی به شورای معادن استان تعلق گرفت؛ البته اختیارات این شورا باید افزایش یابد چراکه در خراسان رضوی کارشناسان متخصصی حضور دارد که می‌توانند در راستای بهبود وضعیت بهبود معادن بسیار اثرگذار باشند.
رسولیان در خصوص قوانین و مقررات موجود در حوزه معدن بیان کرد: بوروکراسی همچنان وجود دارد؛ در این راستا، با همکاری اتاق بازرگانی این قوانین مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت به این نتیجه دست یافتیم که باید برخی از قوانین حذف، اصلاح و یا اضافه شوند. البته این مطالب احصا شده و به شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی در تهران ارسال شده است.ارسال نظر


آخرین خبرها