کد خبر: 33534 | زمان مخابره: ۱۶:۰۳:۴۳ - شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 63 بازدید | |

نرخ بیکاری استان تا سال ۱۴۰۰ به ۷ درصد خواهد رسید

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ بیکاری و جمعیت بیکار در سال ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۱۳.۲ درصد و ۲۸۹ هزار نفر بوده که مطابق با برآوردهای برنامه ششم توسعه پیش‌بینی می شود، در سال ۱۴۰۰ به ۷ درصد و ۱۷۵ هزار نفر کاهش یابد.
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رضا جمشیدی شب گذشته در جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس سرشماری مسکن سال ۱۳۹۵ کل جمعیت استان در سال مذکور ۶ میلیون و ۴۳۴ هزار نفر بوده که سهم جمعیت شهری حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و جمعیت روستایی استان یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده پیش‌بینی می‌شود، جمعیت استان در سال ۱۴۰۰ به ۶ میلیون و ۹۰۷ هزار نفر افزایش پیدا کند که ۵ میلیون و ۴۲ هزار نفر آن مربوط به جمعیت شهری و۱ میلیون و ۸۶۵ هزار نفر مربوط به جمعیت روستایی خواهد بود. همچنین نرخ مشارکت اقتصادی استان در سال ۱۳۹۵ حدود ۴۲.۱ یک درصد بوده که بر اساس برآوردهای پیش بینی شده برنامه توسعه استان در سال ۱۴۰۰ به ۴۴.۴ خواهد یافت.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی در خصوص میزان اشتغال و نرخ بیکاری در سال ۹۵ و سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: جمعیت شاغل استان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱ میلیون و ۹۰۱ هزار نفر بوده که پیش‌بینی می‌شود، در سال ۱۴۰۰، ۲ میلیون و ۳۳۵ هزار نفر افزایش یابد. بر این اساس، نرخ بیکاری و جمعیت بیکار در سال ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۱۳.۲ درصد و ۲۸۹ هزار نفر بوده که مطابق با برآورد برآوردهای برنامه ششم توسعه پیش‌بینی می شود، در سال ۱۴۰۰ به ۷ درصد و ۱۷۵ هزار نفر کاهش یابد.
جمشیدی عنوان کرد: از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون تعداد ۲۹ جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی برگزار شده است. قابل توجه است که از زمان تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان تاکنون تعداد جلسات برگزار شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ۹۱ جلسه بوده است.
وی در خصوص اهم دستاوردهای اقتصاد مقاومتی استان در خصوص اشتغال و تورم تصریح کرد: خراسان رضوی با ایجاد حدود ۱۲۴ هزار شغل جدید و با برخورداری از سهم ۱۶ درصدی از اشتغال ایجاد شده کل کشور در سال ۱۳۹۶ دارای رتبه اول در بین استان‌های کشور بوده است. علاوه بر این، علی رغم افزایش ۲ درصدی نرخ مشارکت استان درسال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ نرخ بیکاری در پایان سال ۹۶ با ۱.۸ درصد و کاهش معادل ۱۱.۴ درصد بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی افزود: البته در همین بازه زمانی نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور به میزان ۰.۹ درصد افزایش یافته اما میزان کاهش بیکاری معادل ۰.۳ درصد و کمتر از کاهش نرخ بیکاری در استان بوده است. لازم به توضیح است که نرخ بیکاری استان در تابستان ۹۷ معادل ۱۰.۹ درصد بوده در حالی که در کشور برابر با ۱۲.۲ درصد است.
جمشیدی اضافه کرد: نرخ تورم کل ۱۲ ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۷ کشور برابر با ۱۸ درصد است که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۴ درصد افزایش دارد. این شاخص برای استان ما ۱۶.۲ درصد است که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۴ درصد افزایش پیدا کرده است. با عنایت به رصد و پایش مستمر بازار در این استان و برگزاری جلسات منظم تنظیم بازار و همچنین تامین، توزیع و نظارت کالاهای اساسی استان با وجود حضور بیش از ۳۱ میلیون زائر در این استان، متوسط قیمت کالای اساسی استان پایین‌تر از متوسط کشوری است.
وی در خصوص اهم دستاوردهای اقتصاد مقاومتی استان در بخش صنعت و معدن تصریح کرد: طی سال ۱۳۹۶ در خراسان رضوی تعداد ۳۴۴ فقره پروانه بهره‌برداری صنعتی و معدنی با سرمایه‌گذاری به میزان ۳۷ هزار و ۸۴۸ میلیارد ریال صادر شده که از نظر حجم سرمایه‌گذاری انجام شده در پروانه‌های بهره‌برداری با رشدی برابر با ۱۹۰ درصد در رتبه اول کشور قرار داشته و همچنین میزان اشتغال ایجاد شده در این حوزه برابر با ۸۶۵۷ نفر بوده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی گفت: طی ۸ ماهه سال ۱۳۹۷ در استان،۳۳۱ فقره پروانه بهره‌برداری صنعت با سرمایه‌گذاری به میزان ۳۷ هزار و ۷۶۵ میلیارد ریال صادر شده که از نظر حجم سرمایه گذاری انجام شده در پروانه‌های بهره‌برداری در رتبه دوم کشور و همچنین از نظر میزان اشتغال ایجاد شده برابر با ۷۶۶۶ نفر در رتبه اول کشور قرار دارد. طی هشت ماهه سال ۱۳۹۷ در استان تعداد ۲۸ فقره پروانه بهره برداری معدن با سرمایه گذاری به میزان ۱۳۲ میلیارد ریال ذخیره ۱۵.۶ میلیون و اشتغال ۱۷۱ نفر صادر شده است.
جمشیدی با بیان اینکه میزان صادرات استان در سال گذشته معادل ۱۹۷۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵ درصد رشد داشته، عنوان کرد: با توجه به هدف تعیین شده در برنامه ششم توسعه استان ۱۷۴۱ میلیون دلار حاکی از تحقق ۱۱۳ درصدی شاخص است. با توجه به مقایسه ارقام صادرات و واردات تراز بازرگانی خارجی گمرکات خراسان رضوی طی هشت ماهه سال جاری مثبت و معادل با ۱۴۶۶ میلیون دلار است.
وی با اشاره به اینکه میزان صادرات استان طی هشت ماهه سال ۱۳۹۷ معادل ۱۹۱۹ تن به ارزش دلاری ۱۶۹۷ میلیون دلار بوده، خاطرنشان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۳۹ درصد و از نظر ارزش دلاری ۴۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. میزان واردات استان طی هشت ماهه سال ۱۳۹۷ معادل ۱۷۰ هزار تن به ارزش ۲۳۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۱۲ درصد کاهش و از نظر ارزش دلاری ۰.۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.
جمشیدی در خصوص دستاوردهای اقتصاد مقاومتی استان در بخش کشاورزی عنوان کرد: افزایش ضریب خوداتکایی در تولیدات دامی همچون گوشت قرمز، شیر، مرغ، تخم مرغ، عسل و ابریشم با تولید سالیانه حدود ۱.۴ میلیون تن از دیگر دستاوردهای اقتصاد مقاومتی استان به شمار می رود. طی فعالیت دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون مجموع نزدیک به ۶۰ هزار هکتار از زمینهای کشاورزی استان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار گرفته است و برای سه ماه پایانی سال ۹۷ حدود ۱۵۰۰ هکتار دیگر اجرا خواهد شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی ادامه داد: خراسان رضوی در سال ۹۶ دارای رتبه اول کشور در تولیدات گوشت قرمز به میزان ۷۴.۵ هزار تن و رتبه دوم و سوم در تولید تخم مرغ و شیر به ترتیب، میزان ۱۱۹ و ۹۹۰ هزار تن و همچنین از نظر تولیدات زراعی و باغی با تولید بیش از ۶.۷ میلیون تن دارای رتبه سوم در کشور بوده است. مجتمع‌های گلخانه‌ای استان از ۱۴۱ هکتار در شروع فعالیت دوره یازدهم سال ۹۲ به ۴۳۰ هکتار افزایش یافته و درجه مکانیزاسیون بخش کشاورزی استان از ۱.۲ به ۱.۷ اسب بخار در هکتار ارتقا یافته است.
وی با اشاره به گزارش عملکرد پیشرفت پروژه های مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ بیان کرد: ماهیت ۱۹۱ پروژه مصوب توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان شامل ۵۰ پروژه مربوط به برش استانی پروژه‌های اولویت‌دار ملی در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶، ۴ پروژه دارای ماهیت طرح( موارد مربوط به سرمایه‌گذاری برقراری تسهیلات و تامین زیرساخت‌های پروژه‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی استان)، تعداد ۳۶ پروژه دارای ماهیت فعالیت (در قالب نوعی مفهوم فیزیکی (ساخت و ساز) قرار نمی‌گیرند) و تعداد ۱۰۱ پروژه دارای ماهیت فیزیکی است.
جمشیدی گفت: در واقع این ۱۹۱ پروژه تعدیل شده مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان شامل ۱۳۱ پروژه یا فعالیت غیرمستمر و ۵۸ پروژه یا فعالیت مستمر است؛ از ۱۳۱ پروژه غیر مستمر مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان پنجاه پروژه تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۷ به اتمام رسیدند. همچنین ۲۱ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۸۰ الی ۹۹ درصد، ۱۵ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۶۰ الی ۷۹ درصد است. ۱۳ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۴۰ الی ۵۹ درصد، ۱۸ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۲۰ الی ۳۹ درصد و ۱۶ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه از تعداد ۵۸ پروژه مستمر مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سه پروژه تا پایان شهریور ماه به اتمام رسیدند، تصریح کرد: همچنین ۳ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۸۰ الی ۹۹ درصد، پنج پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۶۰ الی ۷۹ درصد، ۲۸ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۴۰ الی ۵۹ درصد، ۶ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی ۲۰ الی ۳۹ درصد و تعداد ۱۳ پروژه دارای پیشرفت فیزیکی کمتر از ۲۰ درصد است.ارسال نظر


آخرین خبرها