کد خبر: 33641 | زمان مخابره: ۱۴:۱۱:۵۵ - دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 74 بازدید | |

گره گشایی از تولید

واگذاری اختیارات وزیر در ثبت سفارش‌ها به استان، پرداخت جوایز صادراتی صادرکنندگان استان، تسویه تسهیلات ارزی تولیدکنندگان بر اساس نرخ ارز زمان عقد قراردادها و تخصیص سهمیه مواد اولیه به واحدهای تولیدی روغن نباتی استان، مهم‌ترین تصمیمات وزیر صمت برای کاهش مشکلات واحدهای تولیدی وصادراتی استان در جلسه با نمایندگان بخش صنعت استان بود.به گزارش خراسان رضوی، یکی از عمده‌ترین مشکلات واحدهای صنعتی استان بعد از نوسانات اخیر ارزی،  ثبت سفارش واردات مواد اولیه است. موضوعی که  بحث داغ جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در استان  بود که روز پنج شنبه با حضور استاندار و مدیران استانی در اتاق مشهد برگزار شد .

محمد زاده طبسی فعال صنعتی استان،  گلایه شدید خود را این‌گونه مطرح کرد: گشایش اعتبارها در استان ما بدون سازوکار لازم صورت گرفته و در دیگر استان‌ها نیز حداکثر ۲۰ درصد از کار در دو ماه گذشته انجام‌شده و این یعنی ۸۰ درصد درخواست‌ها بدون پاسخ مانده است. این در حالی است که سازمان صمت استان تلاش بسیاری می کند اما دستورالعملی که صادرشده شروط، بندها و قیود زیادی دارد که انجام آن‌ها از سوی نهادهای استانی با ریسک بالایی همراه است.
افزایش ۷۴ درصدی ثبت سفارش‌ها
 راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صمت استان نیز در پاسخ به نکاتی که محمد زاده مطرح کرد، گفت: موضوع ثبت سفارش‌ها حدود ۲۰روز است که به استان تفویض اختیار شده است. زمانی که این اقدام از سوی وزارتخانه انجام شد، سه هزار و ۳۰۰ درخواست به‌یک‌باره به کارتابل کاری ما وارد شد و به‌طور مرتب روزانه همین میزان تقاضا به دست ما می‌رسد.وی ادامه داد: کنترل و نظارت بر این بحث، دشوار و نیازمند صرف نیروی زیادی است، به‌ویژه آن که ثبت سفارش و تقاضا نسبت به سال گذشته ۷۴درصد افزایش‌یافته است.این مقام مسئول اظهار کرد: آخرین آمار پرونده‌های موجود در کارتابل کاری سازمان صمت خراسان رضوی دو هزار و ۶۰۲ پرونده است که ۷۰۴ مورد آن را تایید نهایی کرده‌ایم و برای ۲۶۴پرونده نیز گزارش کارشناسی ارائه‌شده است.
جلسه نمایندگان صنعت استان با وزیر
به منظور رفع مشکلات و موانع رونق تولید، جمعی از مسئولان صنعتی خراسان رضوی با وزیر صنعت، معدن و تجارت دیدار و گفت وگو کردند، در این دیدار که رئیس سازمان صمت استان و رئیس و دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت استان حضور داشتند، ابتدا حجت الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به جلسات و دیدارهای خود با صنعت گران خراسانی اشاره کرد و با بیان مشکلات عدیده تولید، خواستار گره گشایی از چالش های تولید کنندگان به ویژه در موضوع محدودیت های ایجاد شده در ثبت سفارش مواد اولیه و مطالبات قطعه سازان شد.

سپس مهندس حسن حسینی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان هم در سخنانی با اشاره به ظرفیت های تولید شده در استان اظهار کرد: برخی از این مشکلات، کمر تولید کنندگان را شکسته و برای آن ها رمقی نگذاشته است.وی افزود: با این حال شاهدیم که تولیدکنندگان با همه مشکلات مردانه پای تولید ایستاده اند.وی با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم های ظالمانه دشمنان علیه مردم کشورمان، تصریح کرد: در این شرایط بخش دولتی باید به یاری تولیدکنندگان بشتابد.

حسن حسینی در ادامه به محدودیت های ناشی از ثبت سفارش مواد اولیه کارخانه های استان اشاره کرد و خواستار رفع این مشکلات شد.وی گفت: این موضوع از مشکلات حاد واحدهای تولیدی است.در ادامه این جلسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم ضمن قول مساعد برای پیگیری مسائل تولید کنندگان خراسان، گفت: به زودی با هماهنگی لازم ثبت سفارش مواد اولیه واحدهای تولیدی به خانه صنعت، معدن و تجارت استان  واگذار می شود.رضا رحمانی در خصوص مشکلات واحدهای تولیدی در بحث تسهیلات ارزی اظهار کرد: تسهیلات ارزی واحدهای تولیدی باید با نرخ زمان عقد قرارداد تسویه شود.وی تصریح کرد: بخشی از وظایف وزارت صنعت، به خانه های صنعت، معدن و تجارت محول می شود.گفتنی است، با پیگیری خانه صنعت، معدن و تجارت استان جوایز صادراتی استان بعد از گذشت هشت سال پرداخت می شود. این موضوع از جمله مصوبات جلسه فوق بود. 

دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان نیز در گفت و گو با خراسان رضوی بابیان این که بعد از نوسانات ارزی ابتدای سال، ثبت سفارش برای واحدهای تولیدی استان به شدت مشکل شده بود، افزود: به همین دلیل خانه صنعت، معدن و تجارت و سازمان صمت استان به‌صورت جدی پیگیر بودند که اختیارات ثبت سفارش‌ها برای واردات مواد اولیه موردنیاز واحدهای تولیدی به استان تفویض شود.

فیروز ابراهیمی افزود: سرانجام این اختیارات به استان واگذار شد اما با بخشنامه‌هایی که بعد از این واگذاری اختیارات ابلاغ شد، ثبت سفارش‌ها برای واحدهای تولیدی استان مشکل شد و در شرایط کنونی، بسیاری از واحدهای تولیدی استان با مشکل تأمین مواد اولیه مواجه اند.در همین خصوص شنبه ۲۹ دی‌ماه جلسه‌ای مشترک با حضور وزیر صنعت، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان، رئیس سازمان صمت استان و حجت‌الاسلام پژمانفر نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در وزارت صمت برگزار شد و موارد چالشی بخشنامه ثبت سفارش، به اطلاع وزیر صمت رسید.

دبیر کل خانه صنعت ، معدن و تجارت استان گفت: در این جلسه مقرر شد تمامی اختیارات وزیر صنعت ،معدن و تجارت در خصوص ثبت سفارش‌ها به رئیس سازمان صمت استان واگذار شود.وی ادامه داد: همچنین مقرر شد برای تسریع در امور، کلیه مراحل ثبت سفارش‌ها در آینده نزدیک به خانه صنعت، معدن و تجارت واگذار شود.ابراهیمی ادامه داد: از سوی دیگر استان خراسان رضوی از سال ۱۳۸۹ تنها استانی بود که جوایز صادراتی فعالان اقتصادی خود را دریافت نکرده بود. درواقع باقیمت ارز ۱۰۰۰ تومانی در سال ۸۹ ، صادرکنندگان استان بیش از ۹ میلیارد تومان جوایز صادراتی خود را دریافت نکرده بودند به همین دلیل وزیر صمت دستور دادند جوایز صادراتی استان خراسان رضوی به‌فوریت پرداخت شود.
تسویه ارزی بر اساس زمان عقد قراردادها
وی افزود: بسیاری از واحدهای صنعتی استان، طرح‌های توسعه خود را در سال گذشته به اجرا درآوردند و در همان دوره که در کشور نوسانات ارزی وجود نداشت تولیدکنندگان با تسهیلاتی که از بانک‌های عامل دریافت کرده بودند مواد اولیه وارد کردند و تولیدات خود را به سرانجام رساندند و آن را به فروش رساندند اما متأسفانه امروز بانک‌های عامل متقاضی هستند که بر اساس نرخ روز ارز، تسهیلات ارزی دریافتی را تسویه کنند.ابراهیمی گفت: در این جلسه  مقرر شد وزارت صنعت، معدن و تجارت و شخص وزیر پیگیر این موضوع باشند که تسویه تسهیلات ارزی دریافتی توسط واحدهای تولیدی بر اساس نرخ ارز زمان عقد قرارداد انجام شود.
تخصیص مواد اولیه کارخانه‌های روغن نباتی استان
وی گفت: در دوره نوسانات ارزی اخیر، برخی انجمن‌ها موظف شدند مواد اولیه واحدهای تولیدی  حوزه خود را تأمین کنند. درحالی‌که حدود چهار ماه است واحدهای تولید روغن نباتی استان موفق به دریافت مواد اولیه خود نشده‌اند. به همین دلیل وزیر صمت دستور دادند سهمیه مواد اولیه روغن نباتی واحدهای  تولیدی استان که تاکنون تخصیص پیدا نکرده بود، تخصیص یابد.ارسال نظر


آخرین خبرها