کد خبر: 33688 | زمان مخابره: ۱۴:۰۵:۳۱ - چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 109 بازدید | |

۶۵۰ میلیارد ریال درآمد گمرکی خراسان رضوی، از ابتدای امسال

درآمدهای گمرکی از ابتدای امسال ۶۵۰ میلیارد ریال بود که از این میزان ۲۸۰ میلیارد ریال مربوط به ضمانت نامه های بانکی برای شرکت های تولیدی است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: برای حمایت از صادرات و تولید، گمرکبسته های حمایتی برای تولیدکنندگان در نظر گرفت بطوریکه بخشی از کالای صادراتی یا وارداتی را در گمرک نگه داشته و باقی آن را ترخیص می کند تا تاجر پس از کسب درآمد از محل فروختن کالا، بدهی خود را به گمرک پرداخت نماید.

امید جهانخواه افزود: بسته حمایتی دیگر شامل اخذ ضمانت نامه بانکی برای حقوق گمرکی است که شرکت های تولیدی در هر سال می توانستند به جای پرداخت حقوق عوارض ورودی به گمرک تا نیمه بهمن ماه همان سال ضمانت نامه بانکی در اختیار گمرک قرار دهند.

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: در ۱۰ ماه امسال ۲ هزار و ۴۲۶ تن کالا به ارزش حدود ۲ میلیارد دلار از گمرکات و بازارچه های مرزی استان صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۴۰ درصد و از نظر ارزش ۲۰ درصد افزایش داشت.

جهانخواه اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی استان در این مدت شامل زعفران، منسوجات، مشتقات نفت و گاز، میوه و تره بار، انواع کف پوش، مقاطع فلزی، کاشی و سرامیک، سیمان و عمده کشورهای مقصد صادراتی استان، افغانستان، ترکمنستان، عراق و امارات متحده عربی بود.

وی گفت: در این مدت ۲۱۸ هزار تن کالا به ارزش ۲۸۵ میلیون دلار از طریق گمرکات و بازارچه های مرزی استان وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۱ درصد و از نظر ارزش ۹ درصد کاهش داشت.

وی افزود: عمده کالاهای وارداتی به خراسان رضوی در این مدت پنبه، برنج، واگن های باری، لوبیا، ابریشم، کنجد، مواد اولیه صنایع، خوارک دام و طیور بود که اغلب از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، ازبکستان، آلمان و پاکستان وارد استان شد.

ناظر گمرکات خراسان رضوی اظهار داشت: تراز تجاری استان در ۱۰ ماه امسال مثبت و به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود.

وی بیان کرد: طبق بررسی های انجام گرفته، خراسان رضوی در ۱۰ ماه امسال در حوزه حجم و ارزش کالاهای صادراتی رتبه چهارم داشت و توانست به ۹۵ کشور کالا صادر کند.

به گفته وی صادرات استان در این مدت از نظر وزن ۲٫۵ درصد و از نظر ارزش ۵٫۳ درصد کل صادرات کشور بود.

وی بیان کرد: در این راستا به دلیل لزوم بهره گیری از کنوانسیون ها برای راه اندازی گمرک الکترونیک، زیرساخت های لازم برای الکترونیکی شدن فراهم و سامانه جامع امور گمرکی در همه گمرکات استان راه اندازی شد و همه فرآیندهای کاغذی در رویه ها و تشریفات گمرکی استان حذف گردید.

جهانخواه با اشاره به تردد روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مسافر و خروج ۴۵۰ کامیون از مرز دوغارون افزود: برای افزایش تجهیزات گمرک دوغارون یک دستگاه ایکس ری خودرویی، دستگاه بادی اسکنر و گیت برای آن در خواست شده و همچنین در نظر است که همه گمرکات مرزی به دستگاه ایکس ری چمدانی و همه گمرکات استان به دوربین های پلاک خوان مجهز شوند.

خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و ۲ بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها