کد خبر: 34117 | زمان مخابره: ۱۴:۰۴:۲۶ - دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 62 بازدید | |

آمار تکان‌دهنده از نتایج سیاست‌های ارزی سال ٩٧/ لطمه به صادرات توسط ۶۵۰۰ صادرکننده بی‌شناسنامه

سرپرست سازمان توسعه تجارت با ارائه آماری از تجارت کشور نتایج سیاست‌های ارزی در صادرات ٩٧ کشور را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه ۶١ درصد کل درآمدهای ارزی شش دهه گذشته در سال‌های ۸۰ تا ۹۶ به دست آمده است گفت: میان دولت‌های مختلف پس از انقلاب، بیشترین درآمد ارزی را در دولت‌های آقای احمدی‌نژاد و روحانی تجربه کردیم و سهم دولت‌های اصلاحات و سازندگی کمتر از این دو دولت است.

سرپرست سازمان توسعه صادرات در ادامه با اشاره به اثرات تحریم‌ها در اقتصاد کشور طی سال گذشته گفت: متأسفانه در سال ۹۷، ۱۴ درصد از ارزش تجارت خارجی ما کم شد و این در حالی است که صادرات ما به کشورهای همسایه تنها ۳ درصد رشد داشته و باید رشد بیشتری را تجربه می‌کردیم.

وی در ادامه با اشاره به سیاست‌های ارزی کشور در سال ۹۷ و تأثیر آن بر تجارت خارجی ایران گفت: بر اساس آمارهای رسمی هزار و ۶۰۰ شرکت حقوقی و ۴۸۴۶ فرد حقیقی در سال ۹۷ اقدام به صادرات کرده‌اند که در سالهای ۹۴ تا ۹۶ هیچ‌گاه در لیست صادرکنندگان کشور قرار نداشتند.

وی تأکید کرد، این افراد که تا پیش از این سابقه صادراتی نداشته‌اند پنج میلیارد دلار صادرات انجام داده‌اند.

سرپرست سازمان توسعه تجارت خاطرنشان کرد: از این میان تنها ۴۴۵ فرد و شرکت، صادرات بیش از یک میلیون دلار داشته‌اند و مابقی، صادراتی کمتر از یک میلیون دلار انجام داده‌اند و این به‌معنای آن است که بخش عمده‌ای از این صادرات با هدف بازگشت ارز به کشور صورت نگرفته است.

مودودی در ادامه گفت: در بحث کالاهای اساسی هم ۱۰٫۱ میلیارد دلار واردات کالای اساسی به کشور داشتیم و در مقابل ۸۰۳ میلیون دلار هم کالای اساسی از کشور به‌صورت رسمی صادر شده است؛ این درحالی است که حدود ٩ میلیارد دلار هم آمار قاچاق بوده است.

وی تأکید کرد: متأسفانه نتیجه سیاست‌های ارزی نشان می‌دهد که این سیاست‌ها نه‌تنها منجر به افزایش صادرات کشور نشده بلکه باعث ورود صادرکنندگان بی‌شناسنامه به عرصه تجارت هم شد.

به گزارش تسنیم بر اساس بخشنامه بانک مرکزی صادرکنندگانی که کمتر از یک میلیون یورو صادرات داشتند از فروش ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما معاف شدند و صادرکنندگانی که بین یک تا ۳ میلیون یورو صادرات داشتند ملزم شده‌اند ۵۰ درصد ارز صادراتی خود را در سامانه نیما عرضه کنند و صادرکنندگانی که بین ۳ تا ۱۰ میلیون یورو و بیش از ۱۰ میلیون یورو صادرات داشته‌اند ملزم شده‌اند به‌ترتیب ۷۰ و ۹۰ درصد ارز صادراتی‌شان را در سامانه نیما بفروشند.ارسال نظر


آخرین خبرها