کد خبر: 34265 | زمان مخابره: ۱۵:۲۱:۴۱ - شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 68 بازدید | |

فراخوان تعمیق داخلی‌سازی قطعات صنعتی/تسریع در تزریق نقدینگی

وزارت صنعت ،معدن و تجارت در فراخوانی، از سازندگان قطعات صنعتی برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات خودرو دعوت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، تسریع در تأمین سرمایه مورد نیاز صنعت قطعه سازی و خودروسازی با محوریت رفع تعهدات ارزی و تسهیل تزریق نقدینگی به این صنعت با حضور معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست که نمایندگانی از انجمن‌ها و تشکل‌های صنعت قطعه سازی و خودرو سازی و همچنین تعدادی از قطعه سازان مطرح کشورمان حضور داشتند، دغدغه‌های اصلی این صنعت همچون افزایش ظرفیت تولید، رفع مشکل تأمین مواد اولیه مورد نیاز قطعه سازان، تسریع در تزریق قطعات مورد نیاز به خودرو سازان و توسعه ساخت داخل قطعات خودرو به بحث گذاشته شد و تصمیماتی در راستای تسریع در تخصیص ارز مورد نیاز قطعه سازان از سوی بانک مرکزی و تأمین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت اتخاذ شد.

فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست با اشاره به سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای برون رفت از شرایط کنونی و تسهیل ورود مواد اولیه مورد نیاز صنایع به کشور خاطرنشان کرد: وضعیت اقتصادی کشور ایجاب می‌کند که با همدلی و هم افزایی، سعی در رفع مشکلات پیش رو داشته و کمتر به مسائل حاشیه‌ای توجه کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، صیانت از زنجیره تولید در صنعت خودرو را در گرو همکاری قطعه سازان و خودرو سازان توصیف کرد و افزود: توجه به داخلی سازی صنعت قطعه سازی از جمله نکات کلیدی است که در عبور ایران از شرایط تحریمی بسیار راهگشا است.

مقیمی، با اشاره به فراخوان وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تعمیق داخلی‌سازی قطعات خودرو خاطر نشان کرد: پروژه‌های متعددی برای تعمیق داخلی سازی قطعات خودرو در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است و طی چند ماه پایانی سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ نیز، با تعمیق داخلی‌سازی قطعات حدود ۸۰ میلیون دلار کاهش ارزبری واردات قطعات را شاهد بوده‌ایم.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، به ایجاد نمایشگاه‌های دائمی اشاره و خاطر نشان کرد: از همه افرادی که توانایی ساخت داخل قطعات در همه صنایع، از صنایع غذایی گرفته تا صنایع دارویی و لوازم خانگی را دارند دعوت کرده و آماده هستیم تا همه حمایت‌های دولتی را روی این موضوع متمرکز کنیم.

مقیمی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پیگیری رفع تعهدات ارزی قطعه سازان خاطر نشان کرد: در جلسات مستمر با بانک مرکزی موضوع تخصیص ارز مورد نیاز صنایع پیگیری می‌شود.

وی در خصوص تخصیص ۸۴۴ میلیون دلار تسهیلات ارزی که از سال ۹۷ باقی مانده است نیز توضیح داد: مذاکرات متعددی با بانک مرکزی صورت گرفته و توافقات خوبی نیز انجام شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، در پایان خواستار تسریع در اختصاص تسهیلات مورد نیاز قطعه سازان شد و گفت: با تزریق نقدینگی به این صنعت علاوه بر تکمیل بخش عمده‌ای از خودروهای ناقص، خودروهای بیشتری تجاری و وارد بازار خواهد شد.ارسال نظر


آخرین خبرها