کد خبر: 34511 | زمان مخابره: ۹:۱۷:۰۳ - یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 21 بازدید | |

به‌سازی مسیر‌شهرک صنعتی‌توس

 عملیات اجرایی فاز اول به سازی جاده حسن آباد (فاصله جاده قوچان-مشهد تا شهرک صنعتی توس) با مسئولیت شهرداری مشهد، روز گذشته آغاز شد. به گزارش خراسان رضوی،  فاز اول این پروژه به طول سه کیلومتر از جاده قوچان تا شهرک صنعتی و به عرض ۲۴ متر با ۱۰ میلیارد تومان اعتبار شروع شد که طبق اعلام مسئولان اجرایی این پروژه، در مدت ۱۴۰ روز به پایان می رسد.
تشکر معاون استاندار از شهردار و شورای شهر مشهد
معاون اقتصادی استانداری در مراسم آغاز این پروژه که با حضور فرماندار، شهردار، رئیس و اعضای شورای شهر مشهد و جمع دیگری از مسئولان برگزار شد، گفت: در این مراسم حاضر شدم تا از شهردار واعضای شورای شهر مشهد تشکر کنم؛ زیرا انجام این پروژه وظیفه شهردار و شورای شهر مشهد نبود اما برای این که توجه بالایشان را به اقتصاد مقاومتی واقعی نشان دهند، این پروژه را انجام دادند و با آگاهی از نقشی که احداث و اصلاح این مسیر در صنعت شهرک صنعتی توس دارد، شهرداری مشهد انجام این پروژه را پذیرفت. «علی رسولیان» با اشاره به ضرورت به سازی این جاده گفت:  سال هاست به دنبال آن بودیم زمانی که سرمایه گذاران خارجی به این شهرک می آیند، با این شرایط نامناسب روبه رو نشوند و امروز با ورود شهرداری مشهد این موضوع محقق شد. رسولیان تصریح کرد : شهرداری مشهد به عنوان معین اقتصادی شهرستان، تاکنون اقدامات مناسبی داشته و تا امروز ۳۰۰ پروژه سرمایه گذاری در حوزه های مختلف شروع شده است.
جذب ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی
رسولیان به اقدامات انجام شده در استان برای تولید و جذب سرمایه نیز اشاره کرد و گفت: به ‌رغم تحریم‌های موجود، در خراسان رضوی شاهد افزایش تولید هستیم و امسال در حوزه سرمایه گذاری خارجی  بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه خارجی ثبت شده در استان داشتیم  که نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است. معاون اقتصادی استانداری اظهار کرد: یک مسئله جدی، فرایند‌های اخذ مجوزاست که سرمایه گذاران را دچار مشکل می کند که ما برای حل آن اقداماتی انجام داده ایم و در خراسان رضوی ۴۰ فرایند سرمایه‌گذاری شناسایی شد که امیدواریم هر چه سریع تر این فرایندها را کوتاه کنیم و زمان سرمایه گذاری را کاهش دهیم.
تعبیه ایستگاه قطار شهری برای شهرک صنعتی
رسولیان در ادامه به یکی دیگر از دغدغه های  صنعتگران اشاره کرد و گفت: یکی  از  نگرانی های دیگر صنعتگران شهرک صنعتی توس، نبود ایستگاه قطار شهری گلبهار در شهرک صنعتی بود که با مذاکراتی که با مسئولان مربوط داشتیم، در کنار شهرک‌های صنعتی توس ایستگاه تعبیه شده است.
شهردار: پروژه خارج از محدوده شهرداری است
شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: این پروژه نمادی از همکاری است که باید برای حمایت از برند صنعت استان  شکل بگیرد. «محمد رضا کلایی» افزود: با این که خارج از محدوده شهرداری است، اما درخواست صنعتگران شرکت های شهرک صنعتی توس را جدی گرفتیم و با همکاری راه و شهرسازی این پروژه آغاز شد، ضمن آن که حمایت های شورای شهر مشهد در این زمینه نیز قابل تقدیر و تشکر است. کلایی ادامه داد: بالاتر از تمام  سرمایه هایی که  ما  در کلان شهر مشهد چه از نظر فیزیکی، طبیعی، دموکراتیک و مالی در اختیار داریم،  سرمایه فکری است که انسان ها بر اساس استعداد هایشان در اختیار جامعه قرار داده اند ؛ از این رو براساس پیشنهاد شورا قرار بر این شده است که این عملیات به دست  یکی از بزرگانی که جزو سرمایه های استانی و شهرستانی هستند، افتتاح شود.
این پروژه نتیجه مدل اقتصادی استاندار است
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر مشهد نیز  گفت: مشکلات این پروژه و اجرای آن، از زمان‌های دور مطرح بود اما با مدلی که استاندار در زمینه‌های اقتصادی مطرح کرد امروز آثار خوبی در حوزه شهر مشهد به وجود آمده و این پروژه نتیجه همین تصمیم گیری این مدل اقتصادی است و قابلیت حل مشکلات بیشتری را دارد.
پذیرفته نیست بگویند ترافیک حفظ شود تا جمعیت کمتری به ییلاقات بیایند
«محمد هادی مهدی نیا» به مشکلات تعیین محدوده دو شهرستان مشهد و طرقبه شاندیز اشاره  و اظهار کرد: اختلافات در تعیین خط محدوده طرقبه شاندیز و مشهد حدود ۱۲ سال بر تعامل دوشهرستان تاثیر گذاشته اما با مدلی که استاندار ارائه کرده، قابل حل است و از استاندار در خواست داریم توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشند تا مشکل ترافیک شدید مشهد به طرقبه شاندیز حل شود. عضو شورای شهر مشهد گفت : پذیرفته نیست که یک مسئول شهری بگوید ترافیک موجود را حفظ کنید تا جمعیت کمتری به سمت ییلاقات بیایند، چه کسی به این مسئول اجازه داده است برای مردم تصمیم گیری کند؟ البته باید از مسئولان شهرستان طرقبه شاندیز و قوه قضاییه تشکر ‌کنیم که اقداماتی در این زمینه داشته اند، باید تلاش کنیم تعریف این شهرستان به حوزه گردشگری طبیعی برگردد و از بسیاری از تخلفات جلوگیری شود.

فعالیت۸۰۰ شرکت و ۳۰۰ واحد خدماتی در شهرک صنعتی توس
«مسعود مهدی زاده مقدم» مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان هم با اشاره به اهمیت و جایگاه شهرک صنعتی توس اظهار کرد : در شهرک صنعتی توس  ۸۰۰ شرکت  صنعتی و حدود ۳۰۰ واحد خدماتی داریم که ۱۱۰۰ قرارداد با آن ها منعقد شده و این موضوع نشان دهنده اهمیت این شهرک در زمینه اقتصاد است، ضمن آن که هم اکنون روزانه ۳۰ هزار نفراشتغال صنعتی در این شرکت وجود دارد. مهدی زاده خاطر نشان کرد: بعد از پیگیری‌های بسیار زیاد با همت شهرداری مشهد،کاری که چندین سال آرزوی  صنعتگران بود، در قالب مدل مشارکت پذیرفته و امروز آغاز شد که امیدواریم با اجرای این پروژه شاهد رونق اقتصادی بیشتر مشهد باشیم. در ابتدای مراسم نیز «سیداحسان عظیمی» مدیر عامل سازمان عمران شهرداری مشهد گفت: زمانی که صنعت رونق بگیرد ما در شهر رونق، امنیت و اشتغال خواهیم داشت وشهرداری مشهد با این نگاه به مناسب سازی این محور روی آورده است.  این مراسم با تقدیر از « رضا حیدری» صنعتگر نمونه همراه بود و عملیات پروژه به‌سازی نیز توسط او آغاز شد.

کاظمی : ۴۰ درصد هزینه  بازسازی جاده را شهرداری تامین می کند
اما  این که چرا شهرداری مشهد مسئولیت هزینه کرد اعتبارات شهری را برای پروژه های خارج از محدوده مشهد بر عهده گرفته است، سوالی بود که آن را با سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری مطرح کردیم.
«خلیل ا… کاظمی» در این باره گفت : این اراضی خارج از محدوده خدمات شهری مشهد است و طبق تفاهم استانداری، اداره کل راه و شهرسازی، شرکت شهرک‌ها و شهرداری مشهد بنا شد اداره کل راه و شهرسازی و شرکت شهرک‌ها هرکدام ۳۰ درصد و شهرداری مشهد ۴۰ درصد هزینه مورد نیاز بازسازی این جاده را فراهم کنند. کاظمی در پاسخ به این سوال که «این پروژه های خارج از شهر چه عوایدی برای شهروندان مشهدی دارد؟» نیز گفت :  این جاده محل و مسیر عبور شهروندان مشهدی هم است، همشهریان مشهدی در کارخانه‌ها و واحدهایی که آن جا مستقر است، فعال و مشغول به کار هستند، این جاده دسترسی جاده قوچان به شاندیز را نیز فراهم می‌کند و به نظر می‌رسد با توجه به این که شهرداری مشهد معین اقتصادی شهرستان مشهد شده، این موضوع در همان زمینه انجام‌شده است. وی درباره داشتن یا نداشتن مصوبه شورای شهر برای هزینه کرد در این پروژه های خارج از محدوده شهر نیز اظهار کرد : مسلماً هماهنگی‌های لازم انجام‌شده است، اما این که مصوبه‌ای در این زمینه از سوی شورای شهر وجود داشته است یا خیر بنده در جریان نیستم.ارسال نظر


آخرین خبرها