کد خبر: 4320 | زمان مخابره: ۱۲:۵۲:۳۱ - دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۱ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 897 بازدید | |

رئیس هیأت مدیره کانون انجمن‌های صنعتی و معدنی خراسان رضوی : درآمد یک کارخانه از یک مغازه ۶ متری کمتر است !

رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنعتی و معدنی خراسان رضوی گفت: با اینکه تمام تلاشهای واحد‌های تولیدی استان حفظ وضع موجود است، اما این مسأله با زحمت زیاد و طاقت فرسا همراه می‌باشد، چرا که کمک و مساعدتهای وعده داده دولت برای حمایت از تولید کمتر محقق شده و می‌شود.

قنبری  افزود: کمکهایی که مورد انتظار تولید بویژه دراین شرایط بود و باید برای سر پا نگه داشتن این بخش مهم انجام می‌شد، کمتر صورت گرفته است، لذا حفظ وضع موجود کار ساده ای نیست.

  بیداد کمبود نقدینگی در بخش تولید استان

وی با اشاره به اینکه کمبود نقدینگی در بخش تولید بیداد می‌کند، اضافه کرد : شرایط اقتصادی امروز به گونه ای است که کارخانجات مواد اولیه مورد نیاز تولید را باید  عمدتاً نقداً خریداری کنند با این حال از سوی دیگر نقد شوندگی در حوزه فروش محصولات تولیدی هم مناسب و به روز نیست و مطالبات واحد‌های تولیدی با تأخیر وصول می‌شود. به عبارت دیگر کالای تولید شده به عنوان محصول نهایی در بازار عمدتاً به  صورت نسیه عرضه و توزیع می‌شود.

وی گفت:  این قانون نانوشته ای است که در بازار از قدیم وجود داشته است و کارخانجات پول محصول فروخته شده به فروشندگان در بازار را  نسیه دریافت کنند.

وی در این باره که اما فروشندگان کالاها معتقدند کارخانجات بدون دریافت پول نقد جنس را به فروش نمی‌رسانند ، گفت : این افراد خیلی درست نمی‌گویند و همچنان این رابطه همیشگی بین بازار با کارخانجات وجود دارد. باید پرسید آیا فروشندگان دوغ و نوشابه یا سایر کالاها را به مردم به صورت نسیه می‌فروشند، اما همین افراد همان موقع که کالا را خریداری و دریافت می‌کنند، پول نقد به کارخانه نمی‌دهند.

  خرید نقد، فروش نسیه !

وی با تاکید بر اینکه معمولا نقد شوندگی برای کارخانجات و واحد‌های تولید دو تا سه ماه طول می‌کشد، یادآور شد : هرچند در کالاهای مختلف  این زمان فرق می‌کند، اما به طور معمول دو تا سه ماه زمان می‌برد تا کارخانه پول خود را بابت فروش  محصول خود دریافت کند و بعضاً در پاره ای از موارد مدت نقدشوندگی محصول به شش ماه و حتی بیشتر هم می‌رسد و در چنین شرایط سختی است که تولید کننده همواره درگیر این رابطه نابرابر خرید مواد اولیه به صورت نقد و فروش محصول به صورت نسیه  است.

  تسهیلات مانده وتزریق نشده به بخش تولید

وی درباره میزان نقدینگی مورد نیاز واحد‌های صنعتی و معدنی استان تصریح کرد: هزار و ۳۲۳ میلیارد تومان مانده تسهیلات سالهای گذشته بود که بانکها قرار بود در اختیاربخش تولید قرار دهند در کمیسیون سرمایه و اشتغال خراسان رضوی بارها این موضوع مطرح شد که این رقم به واحد‌های تولیدی پرداخت شود. پیش بینی ما این بود که اگر این مانده تسهیلات تزریق شود کمک خوبی برای برون رفت بخش صنعت ومعدن و تولید از مشکلات خواهد بود که البته محقق نشد و این اتفاق رخ نداد.

  جان دوباره تولید با دریافت ۲۰۰۰ میلیارد تومان نقدینگی

قنبری تاکید کرد : در حال حاضر با تزریق ۲ هزار میلیارد تومان نقد ینگی، تولید جان می‌گیرد.

وی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی بانکهای استان  به بخش تولید یادآور شد: با راه‌اندازی کمیته صیانت از تولید در استان کمکهایی به واحد‌های تولیدی تحت فشار از محل منابع دولتی و نیز از ناحیه منابع خود بانکها صورت گرفته است.

وی رقم این کمکها را متناسب با نیاز واحد‌های بحرانی و تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: گویا تعدادی از کارخانجات بحرانی توانسته اند از این محل کمکهایی را دریافت کنند.

عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان کشور در باره وضعیت واحد‌های تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی استان و آمار تعطیلی آن گفت : هرچند آمار دقیق و مستندی از تعداد کارخانجات تعطیل شده در اختیار نیست، اما بر اساس اطلاعات دریافتی روند  کاهش تدریجی  ظرفیت تولید  در پاره ای از کارخانجات در جریان است که با ظرفیت به مراتب کمتر از توان اصلی فعالیت می‌کنند وتعدادی نیز با زحمت در تلاشند وضعیت موجود را حفظ  کنند.

  کارخانجات بی تقصیرند

وی در خصوص گرانی‌های اخیرو نوسانات قیمت  انواع کالا که برخی معتقدند کارخانجات با گران کردن قیمت تمام شده محصول در این امر نقش اساسی و عمده دارند، گفت : به هیج وجه تولید کنندگان در جریان گرانی ها نقشی ندارند بلکه بسیار هم مورد ظلم واقع شده اند به طوریکه برای حفظ وضع موجود در اغلب موارد سربه سرو بدون سود  تولید می‌کنند، لذا امکان ندارد در این شرایط تولید کننده ای بتواند کالا را گرانتر از نرخ بازار  بفروشد.

قنبری در توضیح دلایل این مسأله گفت: اولاً رقابت در بازار زیاد است و شرایط و تحولات بازار اجازه نمی‌دهد، ضمن اینکه تولید کنند گان مراعات وضعیت امروز بازار را هم دارند،  البته ممکن است تک وتوکی و از ناحیه  تولید کنندگان زیر پله ای  این نظام رعایت نشود. اما کارخانجات شناسنامه‌دار که شفاف وقانونی و در شهرک‌های صنعتی مستقرند، در حال حاضر با حداقل سود و حتی در نقطه سربه سر گذران می‌کنند. وی در این باره که اما تمام محصولات تولیدی کارخانجات از جمله لوازم خانگی گران و حتی چند برابر شده اند،  گفت : همه عوامل تولید از جمله مواد اولیه گران شده است و همین مسأله باعث افزایش قیمت تمام شده محصول به عنوان خروجی کارخانه شده و این بدان معنا نیست که کارخانجات نرخ کالا را گران کرده‌اند. در این شرایط تولید کننده ای نداریم که بتواند بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد به عنوان سود برای محصول نهایی در نظر بگیرد و اصلا امکان ندارد. وقتی می‌گوییم در نقطه سربه سر تولید می‌کنند تا بتوانند سر پا باشند آن وقت چطور واحد تولیدی می‌تواند کالا را گران تر به بازار عرضه کند. رئیس کانون کار آفرینان برتر خراسان رضوی درباره گلایه مردم بابت کم فروشی به ویژه در حوزه مواد غذایی از جمله کم شدن وزن محصولات بسته بندی شده  در کنار گران شدن قیمت این اقلام اظهار داشت: امکان سوءاستفاده در این نوع تولیدات آن هم در این شرایط خیلی بعید به نظر می‌رسد و اگر مواردی هم باشد توسط دستگاه‌های نظارتی رصد و پیگیری می‌شود. باید بدانید که وزن و آنچه به عنوان محصول نهایی وارد بازار می‌شود تحت تدابیر و نظام خاص و همراه با نظارت است و این گونه نیست که تولید کننده خود تصمیم بگیرد حجم محصول بسته بندی را کم کند.

قنبری با تاکید بر اینکه فشار بر تولید کننده جدی است، افزود : حفظ سهم بازار از اهداف مهم و استراتژیک بنگاه‌های تولیدی است، لذا هیج بنگاه تولیدی حاضر نمی‌شود هر روزقیمت را افزایش  و یا کیفیت محصولش کاهش داشته باشد، چرا که این مسأله باعث کم شدن تعداد مشتریان خواهد شد.

   دلیل گرانی کاذب لوازم خانگی، کانال توزیع و دلالان 

وی در خصوص دلایل نوسانات شدید قیمت لوازم خانگی تصریح کرد : تغییرات سریع نرخ لوازم خانگی را به طور حتم باید در کانال توزیع و واسطه ها ودلالی  ونابسامانی بازار ارز جست و جو کرد. ما هم از این بابت گلایه مندیم.  در حال حاضر برخی فروشندگان کالا را در انبار نگهداری می‌کنند و بر  مبنای نرخ روز ارز و سکه قیمت گذاری و به فروش می‌رسانند. متأسفانه این اقدام آنان و گران فروختن به حساب کارخانجات گذاشته می‌شود، در حالیکه تهمت ناروایی است.

  درآمد یک کارخانه کمتر از یک مغازه ۶ متری!

این فعال اقتصادی اضافه کرد: چه خوب است سازمان‌های مسؤول در پایان سال حاصل زحمات یک ساله کارخانجات تولیدی با حجم سرمایه‌گذاری و تعدا د اشتغال ایجاد کرده را محاسبه کنند که  چقدر است، آیا به اندازه یک مغازه ۴در۳ در یکی از بازارهای شهر است؟

وی ادامه داد : از قول من بنویسید خیلی از کارخانجات در شهرک صنعتی توس مشهد به اندازه یک مغازه ۶ متری در برخی از بازارهای فروش، در طول سال درآمد ندارند، در حالیکه سرمایه گذاری کلانی کردند، ولی  با همه زحمات هیچ سودی کسب نمی‌کنند.

وی گفت : شاید باورش سخت باشد که  کارخانه ای با این همه خدم و حشم در طول سال گذشته چقدر زیان داشته است و با مصیبت واحد تولیدی را اداره می‌کنند. اصلاً نمی‌تواند و مقدور نیست اگر سود نداشت در کارخانه را ببندد و تعداد زیادی نیروی کار را که از این طریق نان می‌خورند، بیکارکند امابرای  فروشندگان و بازار مقدور است که اگر سود نداشت کرکره مغازه را پایین بکشد.

البته با این همه، وجود واحد تولید کننده متخلف را هم نمی‌توان انکار کرد که باید دستگاه‌های نظارتی در این عرصه برای برخورد ورود پیدا کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها