کد خبر: 4333 | زمان مخابره: ۱۳:۳۲:۱۸ - سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۱ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 808 بازدید | |

دکتر غضنفری: صادرات غیر نفتی به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسید

وزیر صنعت، معدن وتجارت با ابراز امیدواری بر اینکه سال ۹۲ سال شکوفایی واقعی صادرات‌،‌جهش واقعی صادرات و خروج وابستگی کشور به درآمدهای نفتی باشد تاکید کرد؛ امسال سال صادرکنندگان است و تاکنون این شرایط حساس را به خوبی پشت سر گذاشته‌ایم‌.

دکتر مهدی غضنفری در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر با بیان اینکه قطعا میتوانیم شرایط کنونی کشور را به درستی مدیریت کنیم خطاب به صادرکنندگان گفت: امیدوارم بتوانیم بهتر از گذشته از توان آشکار و نهان شما برای توسعه کشور عزیزمان استفاده کنیم. وی همچنین از سازمان توسعه تجارت خواست تا با مشارکت انجمن‌ها خانه‌های صنعت معدن وتجارت و اتاق بازرگانی برنامه سال ۹۲ در حوزه تجارت را تنظیم کند.

وزیر صنعت، معدن تجارت در عین حال از نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی خواست تا تسهیلات ویژه‌ای را برای صادر‌کنندگان در سال آینده پیش‌بینی کنند.

وی عنوان کرد: بسیاری از مسائل ماه‌های اخیر به صادرات بازمی‌گشت و نشان میداد که امسال سال حساسی است و مسائل ناشی از نوسانات ارز مشکلاتی را به‌وجود آورد اما به حمدالله صادرکنندگان خوش درخشیدند.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان این جمله که هم صادرکنندگان از دولت انتظاراتی دارند و هم دولت و مردم نیز توقعاتی از صادرکنندگان دارند افزود: امسال متاسفانه درامدهای ارزی ناشی از نفت تقریبا به نصف کاهش یافت و با افزایش قیمت ارز و کاهش ارزش پول ملی مواجه شدیم.

دکتر غضنفری افزود: توان همه کسانی که با ریال کار می‌کردند در خریدهای خارجی نصف شد و فعل و انفعالات ارز به طور ناخواسته بر روی زندگی مردم  و تولید اثر گذاشت.

وی با تصریح بر اینکه تیم اقتصادی دولت به دنبال راهکار و گذر از این معبر سخت است به سئوال مطرح شده از سوی رئیس جمهوری و برنامه زنده تلویزیونی شب گذشته مبنی بر این که چه باید کرد اشاره کرد و گفت: چه راه کارهای برای عبور از وضعیت کنونی وجود دارد‌. اگر دشمنی‌ها ادامه یابد و بدخواهان ایرن عزیز به مسیر کور خود ادامه دهند این اقتصاد چه پیش‌بینی هایی را خواهد داشت، یکی از راه کارهای دولت اجرای فاز دوم هدفمندی است‌.دکتر غضنفری در ادامه با بیان اینکه به نظر من یکی از اجزای یک راه کار مهم دست شماست افزود:  نقشی که امروز صادر‌کنندگان میتوانند در گذر از این معبر بازی کنند نقشی است که هیچ گاه تاریخ برای صادر کندگان کشف نکرده بود.

وزیر صنعت، معدن تجارت گفت: سال قبل هم از صادر‌کنندگان درخواست کردیم که در جهت توسعه صادرات تلاش کنند اما امسال قرار است جایگزینی صورت گیرد و صادرات باید بیشتر شود‌.

دکتر غضنفری در ادامه خطاب به صادرکنندگان گفت: «تاریخ ممکن است چند بار درخانه مارا نزند» بنابراین در شرایط اقتصادی اینچنینی ارزی مردانی نقش‌آفرینی کرده‌اند که شما نمایندگان آنها هستید.

وزیر صنعت، معدن تجارت سخنی با تحریم‌کنندگان داشت گفت: بازی ادامه دارد و شاید ما ۱۰ تا ۲۰% از توان خود را به کار گرفته ایم.

وی در ادامه با اشاره به مطلبی مطرح شده درباره اینکه باید از توان بازار بکر افریقا استفاده کرد گفت: در حوزه کشاورزی صنعت و معدن توان گستره‌ای برای صادرات داریم.

دکتر غضنفری تصریح کرد: آمار امسال نشان دهنده آن است که علاوه بر فروش نفت هم بسیاری از سیاستهای قبلی را ادامه میدهیم و طبیعی است که اگر اندکی کاهش یا تخفیف نفت اعمال میکردیم مشتریان بیشتری به سوی ما می‌آمدند. اما ملاحظه می‌کنید که هیچ کدام ارز اینها اعمال نشده است.

وی ادامه داد: اینکه می‌گویم سال سختی بود به معنای تمام شدن راه کارها نیست بلکه به معنای افزایش توان شما به عنوان سربازان این میدان و پیمودن این راه است. دکتر غضنفری با اشاره بر اینه با حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی جدیت گرفته شود به سخنان نقل شده از وی در جمع گروهی از فعالان اقتصادی اشاره کرد و گفت: برخی از رسانه‌ها اظهارات مرا درخصوص مدیریت دو جریان ریالی و ارزی به سمت تولیدکنندگان را درست منعکس نکرده اند.

وزیرصنعت، معدن تجارت با بیان این جمله که منظورم این نبود که مدیران خودرو ساز هیچ تلاشی نکرده‌اند بلکه به عکس، آنها مصوبات لازم را از نهادهای مسئول درخصوص مدیریت منابع مالی دریافت کرده‌اند اما موفق به دریافت منابع ارزی نشده اند.

دکتر غضنفری ادامه داد: البته ممکن است برخی تصور کنند که سیستم بانکی یا وزارت اقتصاد کار خود را به درستی انجان نداده‌اند اما باید گفت آنها هم دچار مشکلاتی هستند که قادر به ارائه خدمات مناسب نشده اند.

وی ادامه داد: به هرحال تولید امسال به لحاظ منابع مالی جریان پولی و ارز دچار مضیقه است و معنی سخن من این نیست که دستگاه‌ها کم کاری کرده اند.

وزیر صنعت، معدن تجارت به اظهارت مطرح شده از سوی مدیرعامل بانک توسعه صادرات اشاره کرد و گفت: بازپرداخت منابع ارزی باید به گونه‌ای باشد که برای صادر‌کننده ریسک ایجاد نشود. بنابراین باید تدبیر کنیم و اینکه کدام دسته از صادرکنندگان و چگونه وامی دریافت کنند.  وی ابراز امیدواری کرد سیستم بانکی بتواند تسهیلات لازم بویژه به صادرکنندگانی که به تولید می‌پردازند ارائه کند چرا که از نظر وی راه گذر از تحریم‌ها توجه بیشتر به تولید و از میان همه اینها تولید صادراتی است‌.

وی در باره برخی اظهارات مطرح شده در باره ممنوعیت‌های صادراتی گفت‌: اینکه کالایی اگر ارز آوری داشته باشد نباید ممنوعیت صادرات را در باره آن اعمال کرد جمله‌ای کاملا درست است‌، اما اگر ارز حاصله کمتر از آنچه که باشد که از کشور خارج شده‌،‌نمی توان ممنوعیت را در باره آن اعمال نکرد.

 وزیر صنعت‌، معدن و تجارت با بیان این که فهرست کالاهای  منع صادراتی چه کالاهایی را در بر می‌گیرند، گفت: به عنوان مثال دولت برای واردات هر تن گندم ۳۰۰ دلار هزینه می‌کند اما اگر صادرکننده‌ای هر تن آن را ۲۵۰ دلار بفروشد ولو اینکه از نظر ریالی به نفع او شده‌، طبیعتا این امر به ضرر کشور بوده‌، موجودی ارزی کاهش می‌یابد و نباید این نوع کالاها صادر شوند.

* سود فردی و ملی صادرات باید همزمان باشد

دکتر غضنفری افزود: ممکن است از طریق این نوع صادرات چند صادرکننده سود ببرند اما بانک مرکزی ضرر می‌کند این صادرات سود ده نخواهد بود‌.

وی با اشاره براینکه باید ‌سود فردی و ملی همزمان باشد‌، افزود:‌در مورد پتروشیمی شرط گذاشتیم که اول مواد اولیه صنایع پایین دستی تهیه شده و بعد صادرات صورت گیرد، ضمن اینکه اگر مواد خام صادر شود ارز کمتری وارد کشور خواهد شد‌.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت تصریح کرد‌:‌جهت گیری باید به نحوی باشد که ارز بیشتری وارد کشور گردد.

وی درعین حال از فعالان اقتصادی خواست اگر احساس می‌کنند کالایی در لیست ممنوعیت‌ها قرار دارد اما ارز آوری بیشتری برای کشور دارد مستندات خود را به وزارت صنعت‌، معدن و تجارت ارائه کنند تا بررسی‌های لازم صورت گیرد.

دکتر غضنفری در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد‌:‌امسال سال توجه به صادرات و صادرکننده است و ارزی است که از این مسیر ناشی می‌شودو اگر کسی رفتار صادرکننده را شبیه‌سازی کرد‌،‌ باید مراقب بود که البته درصد کمی از این افراد وجود دارند.

*حمایت از بازاریابی صادرکنندگان

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت در باره حمایت از بازاریابی صادرکنندگان نیزخبر خوشی داشت و گفت‌:‌روز پنج شنبه آخرین منابع موجود جوایز صادراتی کالا و خدمات و نمایشگااه‌ها را تقسیم کردیم‌.” خط قرمز من این بود که حتما سهمی به یارانه‌های نمایشگاهی‌، هیات‌ها و آموزش صادرکنندگان بدهیم و ۱۰۰درصد منابعی باشد که سازمان توسعه تجارت درخواست کرده است‌.

وی ابراز امیدواری کرد تا این مصوبه را هرچه زودتر سازمان توسعه تجارت به استان‌ها ابلاغ کند‌.

وی به تلاش‌های اخیر این وزارتخانه در حمایت ازصادرکنندگان بویژه صادرکنندگان پسته اشاره کرد و کسب بازارها کار خیلی سختی است و طبیعی است و درعین حال نباید رقابت با پسته آمریکا را دست کم بگیریم‌،  تمام تلاش ما این بود که صادرات ممنوع نشود‌، انجمن پسته نیز برای مدیریت بازار همکاری خوبی داشت‌.باید کاملا مراقبت کرد تا درخواست صادرکنندگان مورد توجه قرار گیرد

.*‌ماندگاری کالای ایرانی در بازارهای جهانی باید بیش از گذشته باشد

دکتر غضنفری ادامه داد: باید حتما در مورد تسهیلات بانکی، ساده‌سازی مقررات حمل ونقل و تسهیلات گمرکی بیشترین تلاش را نمود تا از این شرایط از وضعیت کنونی ساده تر و بهتر شود که این امر نیز نیازمند همکاری بیشتر تمام دستگاه‌های ذیربط است‌.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت همچنین خطاب به صادرکنندگان گفت‌:‌ شما به عنوان نمایندگان ملت ایران پا به بازارهای جهانی می‌گذارید و انتظار می‌رود که ماندگاری کالای ایرانی در بازارهای جهانی بیش از گذشته باشد‌، بنابراین کیفیت و قیمت خیلی مهم است‌.

وی افزود:‌ اگر مسئولیت ما این است که ممنوعیت صادرات نداشته باشیم‌، گفت‌:‌مسئولیت شما نیز ماندگاری کالای ایرانی در بازارهای هدف است‌.

دکتر غضنفری با بیان اینکه باید صادرات با ارزش افزوده بالاتر را بسیار جدی بگیریم‌، ادامه داد‌:‌در همه کشورها برای واردات مواد خام به کشور خود‌، تولید و سپس صادرات تعرفه‌ها را به صفر رسانده می‌شود برای اینکه این نوع واردات چرخه تولید را به حرکت در می‌آورد و همه باید تلاش کنیم تا صادر‌کننده مواد خام نباشیم.

* بازگشت ارز به چرخه اقتصاد

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت‌:براساس مصوبه ۱۶ آذر دولت در دولت چهار روش شامل ‌واردات کالا با ارزش ناشی از صادرات توسط صادرکننده‌، ارائه ارز صادرکنندگان به وارد‌کنندگان در توافق طرفین‌، پرداخت بابت بدهی‌های ارزی و یا سپرده در نزد بانک‌ها برای بازگشت ارز به کشور مصوب شد‌.

وی با ابراز تاسف از اینکه برخی بانک‌ها در خصوص بند چهار این مصوبه به صادر‌کنندگان می‌گویند که منابع ارزی آنها را ریالی باز می‌گردانند‌، افزود:‌اگر این اتفاق بیافتد اثر گذار نیست‌،‌بانک مرکزی هم این شیوه را قبول ندارد و مدافع صادرکنندگان است‌،صادرکننده هر وجوهی را که در بانک می‌گذارد باید همان وجوه را باز پس گیرد که اگر این گونه نباشد نه تنها به تشویق صادرکنندگان اقدامی نکرده‌ایم بلکه آنها را تنبیه کرده ایم‌.ادامه دارد

 وی در ادامه به محاسبات قبلی خود مبنی براینکه ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات به چرخه واردات بازگشته است‌، گفت‌: این بدان معنی نیست که ۳۰درصد باقی مانده وجود ندارد بلکه ممکن است در سایربخش‌های خدمات هزینه شود‌.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت درعین حال گفت‌: ‌به نظر من ۹۰ تا ۹۵ درصد ممکن است به چرخه اقتصاد کشور بازگشته باشد.

* ۸۰ درصد وادرات کالا نیازی به ارز نفت ندارد

 دکتر غضنفری با تبریک به صادرکنندگان و اینکه بدون فشار و تهدید به طور طبیعی این میزان ارز را به چرخه واردات کشور باز گردانده اند، گفت:‌ آنها به طور طبیعی این کار را انجام داده‌اند چرا که اگر این کار را نکنند نمی‌توانند به عنوان سرمایه در گردش برای صادرات کالای بعدی استفاده کنند‌.

وی با بیان اینکه میزان صادرات غیرنفتی در ۱۱ ماه امسال ۳۷.۶ میلیارد دلار بوده است‌، گفت‌:‌میزان واردات دراین مدت ۴۸.۳ میلیارد دلار بوده است

.به گفته وزیر صنعت‌، معدن و تجارت‌، اگرهمه ارز صادرکنندگان در چرخه واردات کالا وارد شود تقریبا ۸۰ درصد واردات کالا نیازی به ارز نفت ندارد که این موضوع فوق العاده مهم است‌.

وی درعین حال گفت اگر ۷۰ درصد ارز صادرکنندگان به چرخه واردات باز گردد‌، این ۷۰ درصد‌،‌رقم ۳۷.۶ را ۲۶.۳ می‌کند و اگر عدد کوچک را تقسیم بر واردات کنیم‌،‌۵۴ درصد می‌شود و عدد خلی خوبی است اما تا ۸۰ درصد فاصله دارد.

*‌تغییر در ترکیب صادرات

دکترغضنفری همچنین گفت که میزان صادرات غیرنفتی در۱۱ ماه امسال با وجود همه تلاش‌های تحریمی تقریبا به مانند سال گذشته عمل کرد.

وی ادامه داد‌: اما اتفاق جالبی که در ترکیب صادرات غیرنفتی رخ داد آن بود که درحالی که یمعانات گازی سال گذشته ۹.۳ میلیارد دلار بود این رقم امسال به ۸.۱ میلیارد دلار کاهش یافت و صادرات پتروشیمی امسال از ۱۳ میلیارد دلار به ۹ میلیارد دلار رسید که کاهش ۳۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت تصریح کرد‌:‌خوشبختانه حوزه صنعت‌، معدن و کشاورزی کاهش صادرات بخش‌های مرتبط با نفت را جبران کرده‌اند به نحوی که ما شاهد رشد ۳۰ درصدی در صادرات صنعتی بوده‌ایم یعنی ارزش افزوده بالاتر تولید و اشتغال بیشتر را در پی داشته است‌.

وی همچنین در مورد اولویت‌های ۱۰ گانه نیز گفت‌:‌اولویت‌های یک و دو شامل کالاهای اساسی است که ارز مرجع به آن تعلق می‌گیرد اما اولویت‌های ۳ تا ۹ (مواد خام واسطه‌ای و مواد اولیه تولید ) ارز مبادله‌ای دریافت می‌کنند و ثبت سفارش اولویت ۱۰ نیز به عنوان کالاهای ساخته شده  ممنوع شده است‌.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت تصریح کرد‌:در مورد کالاهای سه تا ۹ بیشتر وارد‌کننده هستیم و سهم واردات بیشتر است اما در مورد کالاهای گروه ۱۰ بیشتر صادرکننده هستیم‌.

دکتر غضنفری سپس گفت‌:‌ در ۱۰ ماه امسال میزان واردات کالاهای اولویت ۳ تا ۹،  ۱۶ میلیارد دلار بود و در مقابل ۲۸ میلیارد دلار واردات صورت گرفته است ضمن آنکه میزان صادرات گروه ۱۰ نیز هفت میلیارد دلار شد و در مقابل واردات آن به ۲.۶ میلیارد دلار کاهش یافته است‌.

وی با بیان اینکه در محصولات ساخته شده بیشتر صادرکننده هستیم تا وارد‌کننده‌، گفت‌:‌این امر کاملا نشان می‌دهد که صادرات کشور ارزش افزوده بیشتر را ایجاد کرده و موجب اشتغالزایی بیشتر می‌شود.

*در صورت موفقیت ارز مرجع به مبادله‌ای ممنوعیت‌های صادراتی برداشته می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به اظهارات یکی از شرکت‌کنندگان دراین همایش و اینکه در صادرات با برخی کشورها از نظر ارز پرداختی دچار مشکل هستند و آنها ریال می‌خواهند، پاسخ داد: ‌قرار شد سازمان توسعه تجارت و گمرک با هم فرمولی واحد برای این موضوع در بیاورند‌.وی گفت‌: ‌اگر در مسیر تبدیل ارز مرجع به مبادله‌ای حتی در مورد کالاهای اساسی موفق شویم ۱۰ تا ۱۵ کالایی را که ممنوعیت صادرات را برای آنها اعمال کرده ایم‌،‌بر می‌داریم‌.

دکتر غضنفری با اشاره براینکه سال آینده باید محدودیت‌ها به حداقل برسد‌، افزود‌:‌ سازمان تسوعه تجارت برای امسال و سال بعد از صادر‌کنندگان بخواهد که برنامه‌های خود را اعلام کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها