کد خبر: 4548 | زمان مخابره: ۱۴:۱۴:۰۴ - شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 781 بازدید | |

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خبر داد : وجود ۱۲هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری در خراسان رضوی

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص میزان تعهد ایجاد اشتغال ونیز تعداد محقق شده در سال گذشته در استان گفت: ایجاد ۱۵۰ هزار فرصت شغلی توسط دستگاه‌های اجرایی، تعهد استان در سال ۹۱ بود که با پیگیری‌های انجام شده ۱۰۹ درصد تعهد استان در این حوزه عملیاتی شد.

محمد سنجری افزود: دستگاه‌های اجرایی موظف بودند شغلهای ایجاد شده را به طور دقیق و با ذکر مشخصات کامل نیرو‌های جذب شده در سامانه رصد که متعلق به وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی است، ثبت کنند، بنابراین براساس اطلاعات این سامانه، در خراسان رضوی، نه تنها میزان تعهد سال گذشته کامل، بلکه ۹درصد هم بیشتر محقق شد.

  سهم ۶۰ درصدی آقایان از شغلهای ایجاد شده سال ۹۱

وی با بیان اینکه سهم مشهد از این شغلهای ایجاد شده ۵۹ هزار و ۵۵۲ مورد فرصت شغلی بود، اضافه کرد: ۶۰ درصد شغلهای ایجاد شده در استان مربوط به آقایان و ۴۰ درصد متعلق به بانوان بوده است. این مقام مسؤول در خراسان رضوی ادامه داد: ۵۵ درصد اشتغال ایجاد شده در سال ۹۱ در بخش خدمات، ۲۳ درصد در حوزه کشاورزی و ۲۲ درصد نیز مربوط به بخش صنعت بوده است. وی با تأکید بر اینکه این مشاغل توسط دستگاه‌های دولتی استان ایجادشد، گفت: آمار شغلهای ایجاد شده توسط بخش خصوصی به صورت افزایش تعداد نیروهای بیمه شده در تأمین اجتماعی قابل تشخیص می‌باشد.

  ۱۵۶هزار جویای کار

سنجری درباره آمار تعداد بیکاران و نیز نرخ بیکاری در خراسان رضوی اظهار داشت: بر اساس گزارشها و اطلاعات دریافتی ازمراکز کاریابی ۱۵۶ هزار نفر در استان جویای کار می‌باشند. وی اضافه کرد: البته باید توجه داشت این تعداد را نمی توان بیکار مطلق ارزیابی کرد، چرا که عده ای در عین شاغل بودن، برای دستیابی به شغل مناسب‌تر و یا داشتن شغل تمام وقت در مراکز کاریابی ثبت نام کرده‌اند.

  نرخ ۳/۸ درصد بیکاری در استان

وی در ادامه با بیان اینکه مرکز آمار، مرجع قانونی اعلام نرخ بیکاری می‌باشد، گفت: بر اساس آخرین آمار (چند روز پیش ) این مرکز که به صورت فصلی در خصوص نرخ بیکاری اعلام می‌شود، نرخ بیکاری استان در فصل زمستان ۳/۸ درصد بوده که خراسان رضوی از این حیث پس از خراسان جنوبی و کرمان، دارای کمترین نرخ بیکاری در کشور می‌باشد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی یادآورشد: نرخ بیکاری در کشور در مدت یاد شده ۴/۱۲ درصد بوده است، بنابراین نرخ بیکاری خراسان رضوی از آمار کشوری چهار درصد کمتر می‌باشد. وی درباره تعداد بیکاران شهرستان مشهد نیز گفت: جمعیت جویای کار در مشهد بر اساس اطلاعات مراکز کاریابی استان ۶۸ هزارو ۱۷۵ نفر می‌باشد، ضمن اینکه به طورکلی جمعیت سنی ۲۵ تا ۳۴ سال بیشترین گروه جویای کار می‌باشند.

  وجود۱۲هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری

سنجری درخصوص تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان نیز خاطرنشان کرد: مقرری بگیران بیمه بیکاری در خراسان رضوی ۱۲ هزارو ۹۰۰ نفر می‌باشند که از این تعداد ۹ هزار و ۳۰۰ نفر مربوط به شهرستان مشهد هستند.

وی تصریح کرد: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سنوات گذشته سیاست ایجاد اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری را دنبال می‌کند تا این منابع به تولید و ایجاد اشتغال مجدد برگردد.

وی با تأکید بر اینکه این مسأله از اولویتهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان می‌باشد، افزود: خوشبختانه باید گفت، به دنبال این عملکرد و سیاست، آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری استان نسبت به سال ۸۹ و یا ۸۸ رشد آن چنانی نداشته است. در سال ۹۰حدود سه هزار نفر و در سال ۹۱ حدود چهار هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری جذب بازار کار شدند.

وی با اشاره به اینکه ماهانه ۶ میلیارد تومان به عنوان مقرری بیمه بیکاری به این افراد پرداخت می‌شد، گفت: با اشتغال مجدد این افراد این منابع برای کمک به تولید و ایجاد شغل برگشت که کمک خوبی برای صنعت وتولید استان می‌باشد.

وی اذعان داشت: با اجرای این سیاست آمارتعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان نسبت به چند سال اخیر افزایش آن چنانی نداشته و در حد نیم تا دو دهم درصد بوده است، بنابراین باید گفت، در این بخش روند تثبیتی می‌باشد.

سنجری درباره آخرین اخبار ازروند و نتایج اجرای مصوبه دولت مبنی بر انعقاد قرارداد با نیروهای شرکتی فعال در ادارات دولتی در استان اظهار داشت: این مصوبه اول اسفند سال ۹۰ برای اجرا به تمام دستگاه‌های دولتی ابلاغ شد. در این مصوبه هیأت وزیران، مسؤولیت نظارت بر اجرای آن به عهده مدیران دستگاه‌ها و ذی حسابان هر دستگاه اجرایی گذاشته شد و اداره کل کار، تعاون ورفاه اجتماعی در بحث نظارت در خصوص این مصوبه نقشی ندارد. وی ادامه داد: اما در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ۲۳ نفر از افراد واجد شرایط این مصوبه تغییر وضعیت انجام شد و قرارداد آنان به کار معین تبدیل شد.

وی در بخش دیگر ایجاد اشتغال را به عنوان یکی از اولویتهای کاری این اداره کل در استان برشمرد و گفت: این مهم از طریق مشاغل خانگی، جذب نیرو از طریق مراکز کاریابی، مشاغل خرد و نیز خود اشتغالی دنبال می‌شود. سنجری تصریح کرد: در سال ۹۰ در حوزه مشاغل خانگی ۷۶ هزار و ۸۱۴ مجوز و در سال ۹۱، ۴۶ هزار و ۲۳۱ مجوز مشاغل خانگی در استان توسط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر شد.

  همکاری بیشتر بانکها ضروری است

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی خاطرنشان کرد:با توجه به نام گذاری امسال به عنوان خلق حماسه اقتصادی، باید تمام مردم و نیز مسؤولان تلاش خود را برای عملیاتی شدن این نامگذاری داشته باشند.

وی تصریح کرد: امسال سیستم بانکی و مدیران عامل بانکها باید بیش از گذشته به بخش تولید به ویژه در حوزه تامین سرمایه در گردش به عنوان نیاز اساسی بنگاه‌های تولیدی توجه کنند.

به گفته وی، تأمین سرمایه در گردش مورد نیاز بخش تولید برای حفظ اشتغال موجود و افزایش آن لازم است تا بنگاه‌های تولید بتواند با افزایش ظرفیت و شیفتهای کاری تعداد بیشتری را جذب بازار کار کنند.

سنجری یادآورشد: انتظار می‌رود امسال سیستم بانکی نقش بیشتری برای کمک به تولید ایفا کند تا بتوان شاهد حفظ اشتغال و ظرفیتهای موجود کاری بود.ارسال نظر


آخرین خبرها