کد خبر: 5636 | زمان مخابره: ۱۵:۰۱:۲۲ - سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 681 بازدید | |

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی;کلید حماسه اقتصادی، رفع موانع تولید است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲، با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته، به‌ویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم‌انداز سال۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی دانستند و تاکید کردند: با این نگاه، سال۹۲ را «سال حماسه‌ سیاسی و حماسه اقتصادی» نام‌گذاری می‌کنم.
براساس رهنمودهای ایشان، یکی از محورهای تحقق حماسه اقتصادی در سال‌جاری، تقویت تولید ملی و رفع مشکلات کارآفرینان است. در همین راستا باید مسئولان ضمن شناسایی و رفع مشکلات تولید، زمینه ارتقای تولیدات داخلی و حضور گسترده محصولات ایرانی در بازارهای داخلی و خارجی را فراهم کنند.
این موضوع بهانه‌ای شد تا با حسن حسینی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفتگویی ترتیب دهیم و نظرات وی را درخصوص راهکارهای تحقق حماسه اقتصادی در سال جاری جویا شویم.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با بیان اینکه نام‌گذاری سال جدید به‌عنوان حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی، جمع‌بندی مناسبی از نام‌گذاری سال‌های قبل است، اظهار کرد: با سرلوحه قرار دادن امر تولید، زمینه اشتغال فراهم می‌شود، گردش مالی در کشور افزایش می‌باید و پرداخت مالیات، نیاز کشور را به درآمدهای حاصل از نفت کاهش می دهد.
حسینی با بیان‌ اینکه مقام معظم رهبری خواستار کار فوق‌العاده در این عرصه شده‌اند، معنای حماسه را انجام کاری بزرگ دانست و افزود: زمانی که جنگ نظامی بروز می‌کند، تلاشی مضاعف برای حماسه‌آفرینی می‌شود و همه دست‌اندرکاران، خود را وقف خلق حماسه می‌کنند که برای نمونه حماسه فتح خرمشهر رقم می‌خورد.

وی ادامه داد: درخصوص حماسه اقتصادی نیز زمانی می‌توانیم بگوییم توانسته‌ایم رهنمودهای مقام معظم رهبری را پیاده کنیم که مانند حماسه آزادسازی خرمشهر، تغییرات شگرفی را در تولید و کارآفرینی ایجاد کرده باشیم.
حسینی با بیان اینکه کلید حماسه اقتصادی رفع موانع تولید است، گفت: در حال حاضر مشکلات واحدهای تولیدی باعث شده تا ۹۰درصد از این واحدها زیر ظرفیت دارای توجیه اقتصادی فعالیت کنند.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی تصریح کرد: یک واحد تولیدی برای اینکه فعالیتش توجیه اقتصادی داشته باشد باید با حداقل ۵۵درصد ظرفیت خود فعالیت کند، اما متاسفانه این رقم در خراسان رضوی به صورت میانگین ۳۸درصد است.وی با اشاره به مشکلاتی که باعث کاهش ظرفیت واحدهای تولیدی شده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته چندین بخش‌نامه ضد و نقیض داشتیم که فضای کسب و کار را دچار چالش کرد و باعث شد تا تولید با ۱۰درصد سود به پایین‌ترین سوددهی برسد؛ موضوعی که خود را به‌صورت کاهش ظرفیت تولید نشان داده است.

حسینی بیان داشت: همچنین مشکلاتی نظیر تامین نشدن نقدینگی تولید و باز نشدن اعتبار ارزی برای تولیدکنندگان و نوسانات ارزی نیز باعث شد تا حاشیه سود تولید بیش از پیش کاهش یابد.
وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی استان به‌دلیل کمبود نقدینگی و حمایت نکردن واقعی با چالش‌های جدی مواجه هستند، تصریح کرد: افزایش رشد اقتصادی و بهره‌وری در واحدهای تولیدی بهترین راه در رسیدن به اشتغال و توسعه پایدار است که این خود نیازمند مشارکت همه‌جانبه است.

وی ادامه داد: آنچه امروز می‌تواند در تحقق حماسه اقتصادی بیشترین سهم را داشته باشد، توجه به رونق تولید ملی با کمک به بنگاه‌ها،کارخانجات، شرکت‌های تولیدی، جلوگیری از واردات بی‌رویه و غیرضروری، تامین سرمایه در گردش، حذف بخش‌نامه‌های دست و پا گیر بانکی و پرهیز از اظهارنظرهای غیرکارشناسی و احساسی مسئولان اقتصادی است.
این مسئول از تلاشگران عرصه تولید به‌عنوان سربازان خط‌مقدم خلق حماسه اقتصادی یاد کرد و ادامه داد: در تقویت واحدهای تولیدی و حتی تثبیت وضعیت موجود آن‌ها باید جهادگونه تلاش کرد تا موانع برطرف شود.ارسال نظر


آخرین خبرها