کد خبر: 897 | زمان مخابره: ۱۲:۴۳:۰۸ - پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۰ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 4,561 بازدید | |

رهبر انقلاب : همه فعالان بخش خصوصی باید به طور یکسان و بدون تبعیض از فرصت های سرمایه گذاری مطلع باشند .

برخورد قاطعانه و جدی با مفاسد اقتصادی زمینه ساز تشویق بخش خصوصی به حضور سالم و قانون مند است

فعالان و برگزیدگان بخش خصوصی ، مدیران عرصه های «اقتصادی – صنعتی – کشاورزی – بانکی – فناوری اطلاعات و خدمات» همراه با نمایندگان تشکلهای صنفی، عصر دیروز در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی به تبادل نظر و بررسی مسائل مختلف اقتصادی پرداختند.در ابتدای این دیدار که بیش از ۳ ساعت طول کشید، ۱۸ نفر از فعالان اقتصادی، دیدگاههای خود را درباره اوضاع اقتصادی کشور بیان کردند.

هدف خصمانه دشمن برای زمین زدن ملت و نظام به وسیله تحریم با جهاد اقتصادی ناکام می ماند

حضرت آیت ا… خامنه ای در این دیدار با تأکید بر تلاش، تدبیر و شتاب بیشتر در تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله افزودند: دشمن با سلاح ناکارآمد تحریم درصدد زمین زدن ملت ایران و نظام اسلامی است اما این هدف خصمانه، با جهاد اقتصادی مسئولان و مردم ناکام می ماند و ملت بزرگ ایران، با امید سرشار به آینده، به جایگاه شایسته خود دست خواهد یافت.

دیدار با فعالان اقتصادی اقدامی نمادین برای نشان دادن اهتمام نظام به مسئله اقتصاد

رهبر انقلاب اسلامی دیدار با فعالان اقتصادی بخشهای دولتی و خصوصی را در مقطع حساس کنونی، اقدامی نمادین برای نشان دادن اهتمام نظام اسلامی به «مسئله اقتصاد» و «تحرک و پیشرفت اقتصادی» دانستند و تأکید کردند: پیام جلسه امروز، لزوم توجه بیشتر و جدی تر مسئولان و فعالان بخش های اقتصادی و همچنین آحاد مردم به مسئله اقتصاد است.

 

متأسفانه اغلب مردم از پیشرفت های چشمگیر کشور مطلع نیستند

حضرت آیت ا… خامنه ای، بیان گزارش اوضاع اقتصادی کشور از زبان فعالان بخشهای خصوصی را یکی دیگر از اهداف دیدار دیروز برشمردند و افزودند: همانگونه که در سخنان اغلب فعالان مشهود بود با همت مغزهای متفکر و شخصیتهای علمی و فنی، پیشرفتهای چشمگیری در عرصه های تولید، خدمات، کشاورزی، صنعت و صنایع دانش بنیان به وقوع پیوسته که متأسفانه اغلب مردم از آن مطلع نیستند و باید این افتخارات ملی که متعلق به ملت ایران است، به اطلاع مردم رسانده شوند.

نقاط منفی باید با لحن علاج جویانه و امیدبخش بیان شود

ایشان خاطرنشان کردند: بیان پیشرفتها به معنای نادیده گرفتن نقاط ضعف و کمبودها نیست اما بیان نقاط منفی باید با لحن علاج جویانه و امیدبخش باشد تا واقعیات کشور، وارونه جلوه داده نشود.رهبر انقلاب اسلامی افزودند: یکی از شگردهای جنگ روانی دشمنان در شرایط کنونی، ناامید کردن مردم به ویژه نسل جوان و فعال کشور است، بنابراین همواره باید پیشرفتها و ظرفیتهای شگرف کشور برای اطلاع مردم منعکس شود.ایشان در بیان علت نامگذاری سال جاری به سال جهاد اقتصادی به هدف جبهه استکبار برای زمین زدن ملت مقاوم ایران و نظام اسلامی از راه اقتصاد اشاره کردند و افزودند: باید با شناخت «اهداف، ابزار و سلاح دشمن» و با جهاد اقتصادی به مقابله با این هدف رفت.حضرت آیت ا… خامنه ای در تبیین ویژگی های جهاد اقتصادی، به «استمرار، همه جانبگی، هوشمندی و اخلاص» اشاره کردند و افزودند: باید این نکته را درک کرد که جهاد اقتصادی، در واقع حرکتی هدفدار در مقابله با حرکت غرض آلود و خصمانه دشمن است.رهبر انقلاب اسلامی هدف واقعی تحریم های ایران را فلج کردن اقتصاد کشور خواندند و خاطرنشان کردند: عامل حقیقی این تحریم ها مسئله انرژی هسته ای نیست چرا که روند تحریم ها، ۳۲ سال پیش هنگامی آغاز شد که نامی از مسائل هسته ای در کشور نبود.

دور زدن تحریم ها و مهمتر از آن روی آوردن به توانایی های داخلی؛ شیوه های موفق شکست دادن تحریم ها

حضرت آیت ا… خامنه ای با تأکید بر مقابله هوشمندانه ملت ایران و مسئولان کشور با تحریم ها افزودند: اگر تحریم، مؤثر و برای دشمنان کارگشا بود همان سالهای اول انقلاب اهداف مستکبران را محقق می ساخت چه برسد به اکنون که ملت و نظام در مقابل تحریم ها، به تدریج حالت ضدضربه پیدا کرده اند.ایشان دور زدن تحریم ها و مهمتر از آن روی آوردن به تواناییهای داخلی را از جمله شیوه های موفق ملت و مسئولان در شکست دادن تحریم ها برشمردند و افزودند: مقابله افتخارآمیز نظام اسلامی با تحریمها، همچون تمامی ۳۲ سال اخیر، با موفقیت ادامه خواهد یافت.

دستیابی به اهداف سند چشم انداز نیازمند سرعت بیشتر، تدبیر و حرکت منضبط تر است

رهبر انقلاب همچنین با تأکید بر لزوم تحقق اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله و دستیابی ایران به رتبه اول کشورهای منطقه در عرصه های مهم و حیاتی افزودند: رقبای منطقه ای در حال کار و تلاش شدید هستند و دستیابی به اهداف سندچشم انداز، نیازمند سرعت بیشتر ، تدبیر و حرکت منضبط تر و درواقع نیازمند جهاد اقتصادی است.

دستیابی به رتبه اول منطقه در مسائل مهم و حیاتی نه یک هوس بلکه نیاز واقعی و سرنوشت ساز است

حضرت آیت ا… خامنه ای دستیابی به رتبه اول منطقه در مسائل مهم و حیاتی را نه یک هوس بلکه یک نیاز واقعی و سرنوشت ساز خواندند و افزودند: در اوضاع کنونی منطقه و جهان، هر کشوری که نتواند از لحاظ اقتصادی علمی و زیرساختها از رشد لازم برخوردار شود بی رحمانه مورد تطاول قرار می گیرد بنابراین باید با استحکام درونی و پیشرفت اقتصادی، اهداف سند چشم انداز را محقق کرد. رهبر انقلاب ظرفیت های کشور را از لحاظ «منابع، هوش و استعداد انسانی»، منابع طبیعی و موقعیت جغرافیایی، فوق العاده خواندند و افزودند باید این ظرفیتهای درجه یک را بالفعل کرد و رتبه اول منطقه را به دست آورد که این مهم، نیازمند کار و تلاش مضاعف است.

اهداف محقق نشده برنامه چهارم درباره رشد اقتصادی، کاهش بیکاری، کاهش تورم و افزایش سرمایه گذاری در برنامه پنجم باید محقق شود

حضرت آیت ا… خامنه ای با اشاره به گذشت ۵ سال از آغاز اجرای سند چشم انداز ۲۰ ساله، کارهای انجام شده در برنامه چهارم توسعه را خوب ارزیابی کردند اما افزودند: برخی اهداف آن برنامه از جمله رشد ۸ درصدی، کاهش بیکاری، کاهش تورم و افزایش سرمایه گذاری محقق نشده است بنابراین در اجرای برنامه پنجم توسعه، باید همت و تلاش مضاعف انجام داد تا ضمن جبران این کمبودها، سهم برنامه پنجم در تحقق اهداف سند چشم انداز محقق شود.

اجرای اصل ۴۴ زمینه ساز اقتصاد رقابتی با حضور بخش خصوصی است

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه در زمینه اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴، کارهای خوبی انجام شده اما کافی نیست، خاطرنشان کردند: براساس سیاستهای ابلاغی اصل ۴۴، باید زمینه یک اقتصاد رقابتی با حضور بخش خصوصی بوجود آید که لازمه چنین کاری، تحرک بیشتر برای اجرای کامل سیاستهای اصل ۴۴ است. حضرت آیت ا… خامنه ای افزودند: هدف از اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴، فقط واگذاری بنگاهها نیست بلکه در کنار واگذاریها باید در زمینه توانمند کردن بخش خصوصی، فراهم کردن امکان مدیریت خوب، و نظارت جدی برای جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی نیز کارهای اساسی انجام شود. ایشان برخورد قاطعانه و جدی با مفاسد اقتصادی را یکی از زمینه سازیهای مناسب برای تشویق حضور سالم و قانونمند بخش خصوصی دانستند و خاطرنشان کردند: مبارزه با مفاسد اقتصادی بسیار مهم و یک رکن اساسی است.

باید نسبت به بروز کوچکترین فساد در دستگاه های دولتی به شدت حساس بود

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به مسئولان دولتی تأکید کردند: باید نسبت به بروز و نفوذ کوچکترین فساد اقتصادی در دستگاههای دولتی بشدت حساس باشید و با آن بیرحمانه و بدون هیچ ملاحظه ای برخورد کنید چرا که در غیر این صورت مفاسد اقتصادی همچون بیماری واگیر سریعا گسترش خواهد یافت.

سهم بخش تولید از هدفمندی یارانه ها حتما اختصاص یابد

ایشان اجرای کامل سیاستهای حمایتی از بخش تولید را یکی دیگر از موارد مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: تولید، اساس اقتصاد است و باید در چارچوب اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، سهم بخش تولید حتما اختصاص یابد.

 

تبیین وظایف بخش تولید در قبال اعطای تسهیلات حمایتی هدفمندی یارانه ها

رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه افزودند: البته بخش تولید هم در قبال این حمایت وظایفی دارد که از آن جمله، صرفه جویی در مصرف انرژی، افزایش بهره وری و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات است. حضرت آیت ا… خامنه ای افزودند: در کنار اعطای تسهیلات به بخش تولید و حمایت از تولید کنندگان، باید نظارت قوی نیز وجود داشته باشد تا برخی سوءاستفاده کنندگان، از تسهیلات اعطایی برای کارهای دیگر استفاده نکنند.

در هر شرایطی باید ملاحظه تولید داخلی از جمله محصولات کشاورزی را کرد

موضوع واردات و صادرات بخش دیگری از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در جمع فعالان اقتصادی بود. حضرت آیت ا… خامنه ای، تنظیم و کنترل واردات را لازم دانستند و خاطرنشان کردند: در هر شرایطی باید ملاحظه تولید داخلی از جمله محصولات کشاورزی را کرد ضمن این که این توجیه که واردات به رقابت پذیری تولید داخلی کمک می کند، دارای منطق قوی نیست. حضرت آیت ا… خامنه ای درخصوص موضوع صادرات، به رشد بسیار خوب صادرات غیرنفتی در سالهای اخیر اشاره کردند و افزودند: انتظار این است که رشد صادرات غیرنفتی به گونه ای پیش رود که بخش صادرات بر واردات، غلبه پیدا کند و بتوانیم خود را از درآمد نفتی بی نیاز کنیم.

ایشان وابستگی به درآمد نفت را یکی از بلیات کشور دانستند و با یادآوری سخنان چند سال قبل خود مبنی بر قطع وابستگی به درآمد نفت تا حدی که امکان بستن در چاههای نفت برای هر مدتی امکان پذیر باشد، خاطرنشان کردند: رهایی اقتصاد کشور از درآمدهای نفتی، زمینه ساز اقتدار و پیشرفت عظیم ملت و نظام اسلامی خواهد شد.

صادرکنندگان باید کیفیت، بسته بندی، تنوع، استحکام و زیبایی محصولات خود را افزایش دهند

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در کنار حمایت دولت از صادرات، صادرکنندگان نیز باید کیفیت، بسته بندی، تنوع، استحکام و زیبایی محصولات و تولیدات خود را ارتقاء دهند و آنها را در موعد مقرر به دست مشتری و خریدار برسانند. حضرت آیت ا… خامنه ای تأکید کردند: لازمه تحقق این موارد، نیازمند فرهنگ حسن عمل در تولیدات است.

لزوم دسترسی یکسان همه فعالان بخش خصوصی به اطلاعات اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری

ایشان یکی دیگر از موارد ضروری در اقتصاد کشور را تدوین برنامه ای جامع برای رشد بخش تعاون دانستند و با اشاره به موضوع مهم لزوم دسترسی یکسان به اطلاعات اقتصادی، افزودند: همه فعالان بخش خصوصی باید به طور یکسان و بدون تبعیض از فرصتهای سرمایه گذاری مطلع باشند.

محدود بودن دسترسی به اطلاعات زمینه ساز ویژه خواری های عجیبی می شود

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر لزوم پیگیری جدی تر موضوع شفاف سازی اطلاعات، خاطرنشان کردند: محدود بودن دسترسی اطلاعات برای برخی افراد خاص، زمینه ساز ویژه خواریهای عجیبی می شود که برای مقابله با آن، باید دسترسی به اطلاعات، عمومی شود. حضرت آیت ا… خامنه ای در جمع بندی مطالب مطرح شده در دیدار فعالین اقتصادی بخش دولتی و خصوصی، اظهار امیدواری کردند: دیدار امروز زمینه ساز انگیزه بیشتر و فعالیت هوشمندانه، هدفدار و مضاعف همه علاقه مندان به ملت، کشور و نظام شود. ایشان با تأکید بر لزوم توجه به همت مضاعف و کار مضاعف در کنار جهاد اقتصادی، افزودند: آینده کشور، آینده خوبی است و سابقه تاریخی، میراث فرهنگی، تواناییهای مردمی و ظرفیت های طبیعی ایران، همه مؤید این است که ایران می تواند با کار و تلاش بی وقفه و خستگی ناپذیر مسئولان و مردم به جایگاه والا و شایسته برسد. در آغاز این دیدار آقایان و خانمها: – اسدا… عسگراولادی – فعال اقتصادی و صادرکننده – سیدمحمد اتابکی – رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان سیمان – هاشم نامور – مدیرعامل پالایشگاه نفت بندرعباس – قاسم نوده فراهانی – رئیس شورای اصناف کشور – مجید قاسمی – مدیرعامل بانک پاسارگاد – مجتبی شادلو – رئیس هیأت مدیره اتحادیه باغداران ایران – حسین قالیباف اصل – مدیرعامل شرکت بورس – لیلا لاریجانی – مدیرعامل شرکت گسترش انفورماتیک – محمدرضا جبارزارع – مدیرعامل گروه همگام – حمیدرضا جمشیدی – رئیس هیأت مدیره شرکت البرز دارو – ایرج رهبر – رئیس کانون سراسری انبوه سازان کشور – محمد آرام بنیار – مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امین – ابوالحسن خلیلی – مدیرعامل اتحادیه تعاونی های دانه های روغنی – غلامرضا حبیبی – مدیرعامل مؤسسه توسعه دانش، پژوهش و فناوری فرزان – احمدحسن جزنی – نماینده تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان – عطاءا… آیت اللهی – دبیر شورای رسته آب جامعه مهندسان مشاور ایران – پرویز رحمتی – رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور – و احمد توکلی – نماینده مجلس شورای اسلامی به تشریح دیدگاهها، انتقادها و پیشنهادهای خود در زمینه های مختلف اقتصادی پرداختند. سخنان فعالان اقتصادی در این دیدار عبارت است از: – هدفگذاری بخش خصوصی برای پیشی گرفتن صادرات غیر نفتی از واردات در پنج سال آینده – ضرورت توجه بیشتر دولت به دیدگاهها و مشورتهای بخش خصوصی – ناکارآمدی تحریم ها با توجه به افزایش ۲۵ درصدی صادرات در چهار ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل – افزایش بی سابقه تولید سیمان به عنوان یکی از شاخص های عمران و آبادانی کشور – توجه بیشتر به زیرساختهای صنعتی برای شتاب یافتن روند توسعه – کاهش کارمزد تسهیلات بانکی ویژه صنایع – ضرورت توجه به توانایی و ظرفیت اصناف در اجرای سیاستهای اصل ۴۴ – کمک بیشتر دولت به واحدهای تولیدی – صنعتی و کشاورزی – نگاه تقویت کننده بخش دولتی به بخش خصوصی – ایجاد زمینه لازم برای رقابت سالم و قانونمند بانکهای خصوصی و دولتی – مدیریت فشارهای ناشی از هدفمند کردن یارانه ها به بخش کشاورزی – انتقاد از تعدد مراجع تصمیم گیری درباره مسائل کشاورزی – پیشنهاد تشکیل شورایعالی فناوری اطلاعات – لزوم حمایت بیشتر دولت از سرمایه گذاری در فناوریهای نوین – افزایش ارزش بازار سرمایه به ۱۱۸ هزار میلیارد تومان در سالجاری – توجه به ظرفیت اقتصادی شرکتهای دانش بنیان – پرهیز از تصمیم گیریهای لحظه ای در تعیین تعرفه های اقتصادی – استفاده از ابزارهای جدید مالی برای استحکام بیشتر زیرساختهای اقتصادی کشور – تأثیر منفی افزایش قیمت مواد اولیه بر روند تولید – ضرورت اهتمام بیشتر به بخش تعاونی – انتقاد از واردات بی رویه، بخصوص محصولات کشاورزی – ظرفیت بی بدیل کشور برای خوداتکایی کشاورزی – سرمایه گذاری و اتخاذ تدابیر ویژه برای حل مشکل راندمان پایین آب در بخش کشاورزی و مصارف خانگی – راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده کالاها و خدمات – توجه به ظرفیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ثروت ملی، اشتغالزایی و ارتقای بهره وری و اهمیت مراکز خرد اقتصادی به موازات بنگاههای بزرگ اقتصادیارسال نظر


آخرین خبرها