کد خبر: 11471 | زمان مخابره: ۲۳:۵۷:۵۸ - سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 542 بازدید | |

سهم خراسان رضوی از شاغلین بخش کشاورزی کشور ۱۲ درصد است

معاون برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی گفت: ۱۲ درصد از کل شاغلین بخش کشاورزی کشور متعلق به این استان است.

رضا جمشیدیˈ سه شنبه شب در مراسم آغازین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، شیلات و آبزیان در مشهد افزود: همچنین ۲۵ درصد جمعیت شاغل خراسان رضوی مربوط به بخش کشاورزی است. وی میزان همین شاخص را در کشور حدود ۱۹ درصد اعلام کرد.

معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیتهای این بخش در اقتصاد استان ادامه داد: امروز خراسان رضوی با نزدیک یک میلیون هکتار زمین کشاورزی نزدیک به یک میلیون تن محصول تولید می کند ضمن آنکه در بسیاری از این محصولات اعم از دام و طیور، باغی و زراعی رتبه های نخست تا چهارم کشور را دارد.

وی گفت: در واقع ۱۱ درصد ارزش افزوده خراسان رضوی در بخش تولید مربوط به تولیدات کشاورزی و دامپروری است که در کشور این میانگین هشت درصد می باشد.

جمشیدی افزود: این در حالی است که ۶۳ درصد فعالیتهای استان در حوزه خدمات است.

وی گفت: خراسان رضوی به دلیل وجود مزیتهای بسیار بخشهای کشاورزی، صنعت، معدن، ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان و ترکمنستان و قرار گرفتن در مسیر کریدور شمال – جنوب – شرق به غرب عملا جایگاه منحصر به فردی در ایاران دارد.

او ادامه داد: در این میان بخش کشاورزی از جمله مزیتهای خاص استان است که می توان با اتکا به ظرفیتهای ارتباطی از آن بهره مطلوبی در توسعه تجارت برد.

معاون برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی همچنین بر لزوم ابلاغ سریعتر آیین نامه ها و دستور العملهای نظام جامع کشاورزی ودامپروری کشور تاکید و بیان کرد: این امر می تواند برخی از مشکلات این بخش را مرتفع سازد.

وی افزایش سهم اعتبارات و تسهیلات بخش کشاورزی را از دیگر ضرورتها در این حوزه عنوان کرد و افزود: در این میان امسال برنامه ریزی و مصوب شده ۱۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اختصاص یابد که با توجه به فرآیندی که برای استفاده از آن دیده شده عملا بهره گرفتن از این تسهیلات در این بخش دشوار خواهد بود.

جمشیدی تولید صادرات محور را از دیگر مباحثی دانست که باید در این حوزه مورد توجه جدی قرار گیرد تا تولید کشاورزی پایدار و توسعه در آن محقق شود.

وی تقویت سرمایه گذاری در بخش دام و طیور و کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: با توجه به تداوم خشکسالی در چند سال اخیر که به شدت کشاورزی و دامداری خراسان از آن متاثر شده اکنون حمایت و کمک به آن ضرورت جدی است که می توان بخشی از منابع و اعتبارات مدیریت بحران کشور را به آن اختصاص داد.

معاون برنامه ریزی استانداری خراسان رضوی این اقدام را در جهت رفع بخشی از مشکل تامین علوفه دامداران و احیاء کشاورزی خسارت دیده موثر دانست.

دهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور، شیلات و آبزیان عصر امروز طی مراسمی با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و هیاتهای تجاری افغانستان و عراق در مشهد آغاز به کار کرد.ارسال نظر


آخرین خبرها