کد خبر: 11609 | زمان مخابره: ۱۲:۵۸:۵۱ - دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۳ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 605 بازدید | |

پرداخت‌های مستمر مشمول (کسر حق بیمه) است/ نماینده کارگران مدافع حقوق آنهاست

دبیرکل کانون شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه حق بن طبق قانون مشمول کسر حق بیمه است،‌ گفت:نمایندگان کارگر شورای عالی کار هیچ صورتجلسه‌ای مبنی بر کسر یا عدم کسر حق بیمه از حق بن را امضا نکرده‌اند. 

رحمت‌الله پورموسی  با اشاره به جلسات تعیین دستمزد سال ۹۳ کارگران اظهار داشت: در این جلسات که در روزهای پایانی سال گذشته برگزار شد برای جلوگیری از آثار تورمی توافق بر این شد که به حداقل دستمزد کارگران ۲۵ درصد افزوده شود و مابقی افزایش از طریق کمک هزینه اقلام مصرفی، حق بن و موارد مشابه جبران شود.

دبیرکل کانون شوراهای اسلامی کار کشور افزود: همچنین در حاشیه این جلسات گروه‌های کارگر و کارفرما بر این مسئله اذعان کردند که حق بن مشمول کسر حق بیمه است و این کار باید انجام شود که با بخشنامه ابتدای سال تأمین اجتماعی این مسئله برای اولین بار  اجرایی شد.

وی اضافه کرد:‌ تاکنون و در سال‌های گذشته این قانون اجرا نشده بود در حالی که بند ۵ ماده ۲ و ماده ۳۰ قانون تأمین اجتماعی، هر وجهی به صورت مستمر پرداخت می‌شود چه نقدی و چه غیر نقدی مشمول کسر حق بیمه است و به این موضوع اشاره شده است.

پورموسی گفت: ‌اما در جلسه شورای عالی کار تیرماه امسال در مورد این مسئله بحث و اعلام شد که حق بن کارگری جزء مسائل رفاهی و انگیزه‌ای است.

وی با بیان اینکه نمایندگان کارگر در شورای عالی کار افرادی پاکدست و دلسوز هستند، گفت: اما متأسفانه برخی افراد که ادعای نمایندگی کارگر را دارند به دلیل برخی منافع در خصوص تصمیم اخیر شورا به این نمایندگان هجمه وارد کردند در حالی که این افراد با تمام وجود در جلسات سه‌جانبه از حقوق کارگران دفاع کردند.

این فعال کارگری بیان داشت: اگر بنا به تغییر باشد باید سازمان تأمین اجتماعی اعلام کند چه مزایایی شامل کسر حق بیمه می‌شود و چه مزایایی را شامل نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این حق بن خواروبار به صورت ماهیانه به کارگران پرداخت می‌شود مشمول بند ۵ قانون است و مشمول کسر حق بیمه به حساب می‌آید ضمن اینکه این اقدام به منابع سازمان تأمین اجتماعی هم کمک می‌کرد.

دبیرکل کانون شوراهای اسلامی کار کشور با بیان اینکه اجرای این طرح ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان به ازای هر کارگر برای کارفرما هزینه در برداشت، گفت: بنابراین نباید با این مسئله این طور برخورد می‌شد ضمن اینکه در آینده و در دوران بازنشستگی کارگران می‌توانستند از مزایای این طرح برخوردار شوند.

وی ابراز امیدواری کرد، با توجه به اینکه دبیرکل کانون کارفرمایان بعد از جلسه شورا در اظهارنظری اعلام کرد که مشکلی برای انجام این کار وجود ندارد و همچنین کارگران هم می‌توانند از این تصمیم منتفع شوند امیدواریم وزیر کار این مسئله را به نفع کارگران تمام کند.

پورموسی تأکید کرد: نمایندگان کارگر شورای عالی کار هیچ صورتجلسه‌ای مبنی بر کسر یا عدم کسر حق بیمه از بن کارگری را امضا نکرده‌اند و آنچه مصوب شد این بود که حق بن خواروبار جزء مزایای رفاهی و انگیزه‌ای است.

 ارسال نظر


آخرین خبرها