کد خبر: 19625 | زمان مخابره: ۱۱:۴۷:۲۱ - سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 412 بازدید | |

تراز بازرگانی خارجی خراسان رضوی مثبت اعلام شد

ناظر گمرکات خراسان رضوی گفت: تراز بازرگانی خارجی استان در پنج ماه اول امسال مثبت و معادل ۵۰۳ میلیون دلار محاسبه شده به این معنا که میزان صادرات کالا از واردات بیشتر بوده است.

مسعود عاطفی افزود: میزان صادرات کالا از گمرکات و بازارچه های مرزی استان طی پنج ماه سال جاری ۸۲۲ هزار تن به ارزش ۶۵۶ میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۳ و سه درصد کاهش داشته است.

وی اظهار کرد: از کل ارزش صادرات غیرنفتی پنج ماه امسال ۱۸ هزار و ۸۲ دلار کالا از محل تجارت چمدانی و ۱۷ هزار و ۴۱۳ دلار کالا از محل بازارچه های مرزی باجگیران و دوغارون صادر شده است.

وی گفت: اقلام عمده صادراتی خراسان رضوی در مدت مزبور زعفران در بسته بندیهای ۱۰ تا ۳۰ گرمی، زعفران در بسته بندی بیش از ۳۰ گرم و رب گوجه فرنگی بوده است که اغلب به کشورهای افغانستان، ترکمنستان و عراق صادر شده است.

ناطر گمرکات خراسان رضوی افزود: در پنج ماه امسال ۱۹۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۵۳ میلیون دلار از گمرکات و بازارچه های مرزی استان وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۴۶ و ۱۹ درصد کاهش داشته است.

عاطفی واردات برنج نیمه سفید شده، پنبه حلاجی نشده، دانه کنجد خرد شده را از عمده اقلام وارداتی به خراسان رضوی در مدت مزبور عنوان کرد و گفت: اغلب کالاهای مزبور از کشور های افغانستان، ترکمنستان و عراق وارد کشور شده است.

وی ادامه داد: در پنج ماه امسال، یک میلیون و ۱۶۵ هزار و ۳۷۵ نفر از طریق گمرکات مرزی استان و فرودگاه مشهد تردد داشتند که از این تعداد ۵۹۹ هزار و ۲۵۵ نفر وارد کشور شده و ۵۶۶ هزار و ۱۲۰ نفر از کشور خارج شده اند.

خراسان رضوی پنج گمرک در لطف آباد، سرخس، باجگیران، دوغارون و مشهد و دو بازارچه مرزی در تایباد در مرز افغانستان و باجگیران در مرز ترکمنستان دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها