کد خبر: 30788 | زمان مخابره: ۱۲:۰۷:۳۶ - پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 109 بازدید | |

رئیس کل بانک مرکزی: سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین پرریسک و غیرقابل اطمینان است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین، پرریسک است و هیچ کس نمی‌تواند اطمینان آن را تضمین کند. به گزارش خبرگزاری فارس، ولی‌ا… سیف در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره سرمایه‌گذاری مردم در شبکه «بیت کوین» اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در بیت کوین، پرریسک است و هیچ کس نمی‌تواند اطمینان آن را تضمین کند. وی با بیان این که بانک مرکزی به شکل عمیق در حال بررسی این موضوع است و در‌ آینده اظهارنظرهای صریح‌تری انجام خواهد داد، تصریح کرد: توصیه من این است که هر کس می‌خواهد سرمایه‌گذاری انجام دهد، موارد امن تر با بازدهی مناسب وجود دارد و ریسک‌های غیرمنطقی با سودهای بالا قابل اطمینان نیست.
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که مؤسسات مالی غیرقانونی دیگری در حال رشد هستند و بانک مرکزی چه تدابیری را درباره آن ها اندیشیده است اظهار کرد: مکاتبات لازم را با نیروی انتظامی، استانداران و وزارت کشور انجام داده‌ایم تا هرگونه شروع فعالیت با حساسیت کامل مورد دقت قرار گیرد و هیچ مؤسسه‌ای بدون مجوز، فعالیتی را شروع نکند.وی به مردم هم توصیه کرد که  وسواس داشته باشند. اسم مؤسسات و بانک‌های مجاز در وب سایت بانک مرکزی وجود دارد و مجاز یا غیر مجاز بودن موسسات را با آن چک کنند.
سیف همچنین در گفت وگو با خبرآنلاین درباره تصمیم بانک مرکزی برای [کاهش] نرخ سود بانکی اظهارکرد:«ان‌شاء ا… ما در یک مقطع این کار را انجام خواهیم داد که نرخ سود بانکی تناسب منطقی با تورم داشته باشد.» او در پاسخ به این سوال که انتقادهایی مطرح می شود مبنی بر این که با [کاهش] نرخ سود بانکی منابع بانکی به سمت بازار ارز روانه شد،تصریح کرد:«تناسب و تعادل همه نرخ ها را بانک مرکزی کنترل می کند؛ زمانی بانک مرکزی تحت فشار بود که نرخ سود سپرده را پایین تر بیاورد.» سیف افزود:«به همین جهت بخشنامه ۱۱ شهریور ۹۶ در جهت هماهنگ کردن بازارهای مختلف با هم انجام شد که الحمدلله توانست اثر مثبت بگذارد؛ اگر ما این کار را انجام نداده بودیم، ممکن بود وضعیت ملتهب تر و شوک شدیدتری داشتیم.» رئیس کل بانک مرکزی گفت: «شرایط ارز را متناسب با سال های گذشته مقایسه کنید معمولا پایان سال میلادی این افزایش را داشته ایم بعد به تدریج شرایط متعادل شده است؛ الان هم در همان مسیر هستیم و به هیچ وجه جای نگرانی وجود ندارد.»ارسال نظر


آخرین خبرها