کد خبر: 30827 | زمان مخابره: ۱۳:۵۷:۰۶ - یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 178 بازدید | |

۲۳ درصد ذخیره آب در مخازن سدهای خراسان رضوی

 ایرنا- مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: هم اینک ۲۳ درصد از حجم کلی مخازن سدها در این استان آب دارد و ۷۷ درصد آن خالی است.

رضا نوروززاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حجم کنونی ذخیره آب پشت سدهای خراسان رضوی را ۳۵۸ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: حجم موجود آب در مخازن سدهای این استان کاهش محسوسی نسبت به مدت مشابه پارسال ندارد.
وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری(اول مهر) تاکنون ۱۵ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدها در خراسان رضوی شده است. 

مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی مجموع ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و در حال بهره برداری استان را یک میلیارد و ۵۱۲ میلیون مترمکعب اعلام و بیان کرد: یک میلیارد و ۱۲۵ میلیون مترمکعب از این مقدار مربوط به سد دوستی، مشترک بین ایران و ترکمنستان است. 
وی ادامه داد: حجم کنونی ذخیره آب پشت سد دوستی ۲۶۵ میلیون مترمکعب می باشد که نسبت به مدت مشابه پارسال تغییر چندانی نداشته است.

نوروز زاده گفت: گرچه میزان بارندگی طی امسال نسبت به مدت پارسال کاهش داشته اما بخاطر سیلابهایی که در نیمه شمالی خراسان رضوی رخ داد در مجموع حجم ذخیره آب سدهای خراسان رضوی نسبت به پارسال کمتر نشده است. 

خراسان رضوی با مدیریت ‘شرکت آب منطقه ای’ دارای ۳۲ سد در حال بهره برداری در شهرستانهای تربت حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت جام، چناران، نیشابور، کلات و فریمان است. شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی عهده دار برنامه ریزی و مدیریت منابع آب استان، حفاظت کیفی و کمی آنها، بهره برداری از منابع آب سطحی و زیرزمینی و اجرای طرحهای توسعه و منابع آب است.

ایجاد و بهره برداری از تاسیسات تامین، انتقال، تقسیم، تصفیه و توزیع آب شرب و بهداشتی بر عهده ‘شرکت آب و فاضلاب’ است.
بر اساس مطالعات انجام شده کسری آب استان ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی در افق سال ۱۴۲۰ بیش از شش هزار و ۲۰۰ لیتر در ثانیه خواهد بود. حجم تولید سالانه آب در خراسان رضوی ۱۴۰ میلیون مترمکعب و میزان مصرف آن ۱۱۰ میلیون مترمکعب است. ارسال نظر


آخرین خبرها