کد خبر: 31495 | زمان مخابره: ۱۲:۴۴:۰۸ - یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 136 بازدید | |

سهل و ممتنع سه طرح مالیاتی جدید

معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد، به منظور تحول در نظام مالیاتی کشور در سال ۹۷، پیشنهاد کرده است که سه پایه مالیاتی شامل مالیات بر مجموع درآمد، مالیات بر عایدی سرمایه با اولویت مالیات بر عایدی املاک و مالیات بر سود سپرده های بانکی وضع شود.

اگر چه منظور از وضع این پایه های مالیاتی دقیقاً مشخص نیست و نیز پرواضح است که به مقدمات سخت افزاری، نرم افزاری و حتی تبلیغی برای این قسم از پایه های مالیاتی نیاز است، اما به هر صورت این پیشنهاد را می توان سرآغاز یک تحول بزرگ در نظام مالیاتی کشور قلمداد کرد.

به طوری که با مالیات بر مجموع درآمد، شفافیتی بی سابقه در خصوص کل درآمدهای افراد ایجاد خواهد شد. با مالیات بر عایدی املاک، جلوی سفته بازی در یکی از بازارهای اساسی کشور گرفته خواهد شد و با وضع مالیات بر سود سپرده های بانکی، گام بزرگی در مسیر راندن قانونی سپرده ها از بانک ها به سوی تولید برداشته خواهد شد. اگر بخواهیم این سه پایه مالیاتی را خلاصه کنیم، این سه طرح منجر به شفافیت بی سابقه در اقتصاد ایران و نیز جلوگیری از کسب سودهای بی زحمت در بازار پول و املاک خواهد شد.

در این میان به نظر می رسد موضوع مالیات بر مجموع درآمد همان حلقه مفقوده ای باشد که بخش های مهمی از اقتصاد ایران انتظار آن را می کشیدند. طبق آمارها هم اینک به میزان ۱۴ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان سالانه فرار مالیاتی در کشور وجود دارد که این طرح، می تواند کمک بزرگی برای رفع این پدیده مخرب در اقتصاد ایران باشد. همچنین با توجه به این که هنوز سامانه یکپارچه رهگیری کالا که از لوازم آن به کارگیری صندوق های فروشگاهی است، معطل اجرا باقی مانده است، این طرح می تواند به کمک بیاید و با شفاف سازی اقتصاد زیرزمینی، حجم حدود ۱۲ میلیارد دلار اقتصاد قاچاق را محدود کند و از بین ببرد.

از جنبه دیگر، مشخص شدن جریان درآمدی افراد که تنها در ذیل نظام مالیاتی ممکن است، می تواند شناسایی جامعه هدف یارانه های نقدی را به موضوعی سهل برای سیاست گذاران تبدیل کند.

در هر حال، می توان گفت که اگر حتی سال بعد هم نه، تا پایان دوره اخیر ریاست جمهوری، این پایه های مالیاتی ایجاد و به کار گرفته شود، قدم بزرگی در راه خدمت به اقتصاد ایران برداشته خواهد شد. البته به نظر می رسد باز اما و اگرهای زیادی بر سر راه این طرح های خوب قرار گرفته باشد. اما و اگرهایی که این طرح ها را می تواند به مانند موضوعات دیگری چون حذف یارانه پردرآمدها به موضوعی سهل و ممتنع تبدیل کند.



ارسال نظر


آخرین خبرها