کد خبر: 32764 | زمان مخابره: ۱۱:۵۲:۴۴ - یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 140 بازدید | |

خودرو چشم به راه قطعه ؛ استاندار: تولیدکنندگان داخلی به رفع نواقص قطعات در ایران‌خودرو کمک کنند

کمبود قطعات طی هفته‌های گذشته سبب کاهش تولید خودروهای داخلی شده‌است، به گونه‌ای که گفته می‌شود درصد قابل توجهی از خودروها به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده‌اند؛ همین مسئله باعث کاهش عرضه خودرو در بازار 
شده است. 
در این‌رابطه نعمت‌بخش، دبیرانجمن خودروسازان ایران، هفته گذشته گفته بود که به دلیل فراهم نشدن قطعات خودرو درصد زیادی از خودروها، ناقص تولید شده‌اند و عرضه آن‌ها میسر نیست.

بر اساس اعلام محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، نیز حدود ۳۲ هزار خودرو به‌دلیل نقص در تأمین قطعات در پارکینگ‌های خودروسازان زمین‌گیر شده است. تولید خودرو به صورت ناقص به‌حدی جدی شده است که استاندار خراسان رضوی در جلسه شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی بر ضرورت حل این مشکل 
تأکید کرد. 

کاهش عرضه باعث افزایش شدید قیمت خودرو و شکاف قیمتی بین کارخانه و بازار شده است، به‌طوری که در برخی از خودروها این فاصله قیمتی به حدود ٣٠ میلیون تومان هم می‌رسد. به عنوان مثال سمند LX در کارخانه ٣٣ میلیون و ۵٣۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، اما در بازار ۴٨ میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت سمند EF7 در کارخانه ٣۴ میلیون و ٣٣٨ هزار تومان تعیین شده است و در بازار با قیمت ۴٨ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان به فروش می‌رسد.

 حل مشکل خودروسازان

استاندار خراسان رضوی روز پنج‌شنبه در پنجاه‌و‌چهارمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه تعداد زیادی خودرو در ایران‌خودرو خراسان مانده که به مشتری فروخته شده است اما به دلیل نواقص قابلیت شماره‌گذاری و تحویل را ندارد، گفت: از تولیدکنندگان داخلی در‌خواست می‌شود اگر می‌توانند قطعات مشابه مورد نیاز این محصولات را تولید کنند. باید بتوانیم این مشکلات را که امروز در ایران‌خودرو به وجود آمده است و فردا در سایر حوزه‌ها پیش خواهد آمد برطرف کنیم.

علیرضا رشیدیان افزود: تولیدکنندگان به شدت نسبت به مسئله گران شدن محصولات پتروشیمی و فولاد نگران‌اند و این موضوع می‌تواند به تولید آسیب برساند. قیمت بین‌المللی فولاد افزایش ٢٠ درصدی داشته است اما قیمت این کالا در داخل بیش از این میزان افزایش پیدا کرده است.

همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی می‌تواند بر اتمام پروژ‌های پیمانکاران تأثیرگذار باشد. اتاق بازرگانی این موضوع را پیگیری کند. رشیدیان با تأکید بر اینکه گرانی بعد از تکانه‌های اقتصادی طبیعی است، گفت: اولین کاری که باید در این شرایط انجام دهیم کنترل قیمت‌ها به ویژه در ارزاق عمومی است.

 افزایش قیمت مرغ
وی افزایش قیمت مرغ در مشهد را متأثر از بازار تهران دانست و گفت: کاهش جوجه‌ریزی تا حدی موجب افزایش قیمت مرغ شده است اما بخشی از افزایش قیمت، تابع بازار تهران است. وقتی قیمت مرغ در تهران افزایش می‌یابد، نمی‌‌شود جلو افزایش قیمت آن را در خراسان گرفت، چون عملا باعث صدور مرغ به تهران می‌شود. 
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: چهارشنبه قیمت مرغ در مشهد به ٩ هزار و ٧٠٠ تومان هم رسیده بود. افزایش قیمت مرغ به بالای ١٠ هزار تومان فشار زیادی را به مردم به ویژه در دهک‌های پایین وارد می‌کند. از تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان می‌خواهیم در شرایط موجود برای مدارای بیشتر با مردم توجه جدی داشته باشند.

وی تأکید کرد: باید سیاست‌گذاری جدی در دولت صورت بگیرد که تفاوت قیمت کالاهای اساسی در تهران و شهرستان‌های دیگر باعث ایجاد مشکل برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشود. به دنبال راهکارها و برنامه‌هایی هستیم که بتوانیم در عین افزایش ندادن نقدینگی به دهک‌های پایین‌ جامعه کمک کنیم.

رشیدیان با استناد به آمار چهار‌ماهه صادرات و واردات استان گفت: تراز بازرگانی خراسان رضوی همچنان با ۵٨٨ میلیون دلار مثبت است. وی توضیح داد: صادرات استان در چها‌رماهه اول سال نسبت به چهار‌ماهه مشابه سال قبل ٧٢١ میلیون دلار بیشتر بوده است که این میزان رشد ٢٩ درصدی را نشان می‌دهد. واردات نیز با افزایش ١٣٣ هزار میلیون دلاری ١٢ درصد رشد داشته است. این موضوع نشان‌دهنده این است که توان بهره‌‌گیری از ظرفیت صادرات تامین ارز مورد نیاز برای گروه های طبقه دوم را داریم و صادرکنندگان و واردکنندگان باید در یک فضای مناسب بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

یحیی یعقوب‌نژاد، مدیر‌کل امور مالیاتی استان خراسان رضوی، نیز اظهار کرد: سال گذشته درآمدهای مالیاتی در کل کشور حدود ٩٧ درصد تحقق داشته، در حالی که در استان خراسان رضوی میزان تحقق درآمد ٨٩ درصد بوده است.ارسال نظر


آخرین خبرها