کد خبر: 32840 | زمان مخابره: ۱۰:۳۱:۵۷ - سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 149 بازدید | |

مدیرکل‌کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان: خراسان رضوی اول در کاهش نرخ بیکاری

استان از نظر نرخ مشارکت اقتصادی رتبه هفتم و از نظر نرخ بیکاری رتبه دهم را در کشور دارد. اما از نظر میزان کاهش نرخ بیکاری در رتبه اول قرار دارد و بالاترین کاهش نرخ بیکاری را در کشور تجربه کرده است.»

این ها بخشی از اظهارات مهم 
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی خراسان رضوی است که روز گذشته به مناسبت هفته دولت در جمع خبرنگاران عنوان شد. 
وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ٢٨ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شده است که این رقم معادل ٢۶ درصد تعهد ایجاد ١١٠ هزار فرصت شغلی استان است. محمد سنجری گفت: سال گذشته ١٢٣ هزار و ٩٠٠ نفر معادل ١۶ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور به جمعیت شاغل استان افزوده شد. نرخ بیکاری استان در بهار ٩٧ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/٣ درصد کاهش یافت و از ٣/١۴ درصد به ٧/١٠ درصد رسید. این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی دراین بازه زمانی از ٣/۴۵ درصد به ٣/۴٣ درصد کاهش یافته است.

سنجری ادامه داد: اکنون ١٧ هزار و ١١۴ نفر در استان از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند که ١۶ هزار نفر آن‌ها طی سال گذشته به جمعیت مقرری‌بگیران بیمه بیکاری استان اضافه شده‌اند. این آمار شامل ٣ دسته از افراد است؛ افرادی که به صورت پروژه‌ای مشغول کار بوده‌اند و قرارداد کاری آن‌ها به اتمام رسیده است، افرادی که قراداد کار معین داشته‌‌اند و مدت قرارداد آن‌ها به اتمام رسیده‌ است و افرادی که به علت تعدیل نیرو در بنگاه‌های اقتصادی بیکار شدند. سال گذشته همچنین زمینه اشتغال مجدد برای هزار و ٨٢٩ نفر فراهم شد.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی میز خدمت و واحد مشاوره نقش مؤثری در کاهش میزان شکایات کارگران از کارفرمایان داشته است گفت: از زمان راه‌اندازی میز خدمت یعنی ۶ ماه گذشته شکایات مرتبط با روابط کار به میزان ٣٠ درصد کاهش یافته است. در یک سال گذشته ١٢ هزار و ٢٩۴ مورد دادخواست کارگران در حوزه روابط کار در مراجع حل اختلاف رسیدگی شده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ١١ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این مدت ۴ هزار و ٣٧٢ مورد معادل ٢۵ درصد اختلافات به صورت سازشی حل شده‌اند.

 قرارداد وقت مزدی

سنجری با تأکید بر اینکه قراردادهای وقت‌مزدی یک چالش اساسی در روابط کار در کشور هستند گفت: باید تلاش کنیم فرهنگ کارمزدی را به جای وقت‌مزدی ترویج دهیم و کارگر خود را در افزایش سود بنگاه اقتصادی سهیم بداند. در این راستا در اجرای ماده ۴٧ قانون کار در سال گذشته موفق شدیم ١١ قرارداد پاداش افزایش تولید در بنگاه‌های اقتصادی استان منعقد کنیم که البته توسعه این قراردادها نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

وی با اعلام کاهش ١٣ درصدی حوادث ناشی از کار استان طی یک سال گذشته گفت: بیشترین آمار حوادث کار و همچنین حوادث منجر به فوت مربوط به حوادث ناشی از ساخت‌و‌ساز با ۴۵ درصد است. سال گذشته ۵٠ بازرس کار استان، ٢۵ هزار و ٣٣٧ مورد بازرسی از بنگاه‌های اقتصادی داشتند و هزار و ١٢۶ کمیته حفاظت فنی و بهداشت در کارگاه‌های بالای ٣۵ نفر فعال شدند.

وی با تأکید بر اینکه تشکل‌های کارگری بازوی مشورتی و اجرای اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی هستند گفت: خراسان رضوی با دارا بودن هزار و ١٣٢ تشکل کارگری و کارفرمایی، رتبه دوم کشور را از این نظر دارد و تعداد ١٣۵ تشکل در سال گذشته به جمعیت تشکل‌های کارگری استان اضافه شدند.

وی در خصوص عملکرد کاریابی‌های استان گفت: سال گذشته ۴۴ هزار و ۶٨٠ نفر در مراکز کاریابی استان به عنوان جوینده کار ثبت نام کردند. ١٧ هزار و ۶٣۵ فرصت شغلی توسط بنگاه‌های اقتصادی به مراکز کاریابی اعلام و ١۵ هزار و ۴٧٧ نفر از طریق مراکز کاریابی به بنگاه‌های اقتصادی معرفی شدند. از این تعداد ١٠ هزار و ۴۶٨ نفر به کار گمارده شدند.
وی در خصوص مشاغل خانگی گفت: سال گذشته از ۴١ میلیارد تومان منابع مشاغل خانگی، ٣٩ میلیارد تومان جذب شد. ۶ هزار و ٩۶٣ نفر موفق به دریافت تسهیلات مشاغل خانگی شدند و زمینه ایجاد اشتغال برای ٨ هزار نفر فراهم شد.

 جذب منابع اشتغال روستایی

وی با اعلام اینکه سال ٩۶ خراسان‌رضوی در جذب منابع اشتغال روستایی رتبه دوم را در کشور داشته است گفت: در این سال تعداد ١٠ هزار و ۶٧١ طرح برای دریافت تسهیلات اشتغال روستایی به بانک‌های عامل معرفی شدند که خراسان رضوی از نظر تعداد طرح‌های مصوب رتبه نخست را در کشور دارد.

بخش عمده‌ای از این طرح‌ها در دست بررسی بانک‌ها قرار دارد. از این تعداد، ٢ هزار و ١٩۵ طرح در بانک‌ها منجر به انعقاد قرارداد شده‌اند و تعداد یک هزار و ٩۶٩ طرح به مبلغ ١۴٠ میلیارد تومان موفق به دریافت تسهیلات مشاغل روستایی شده‌اند. وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های پرداخت تسهیلات در بخش اشتغال روستایی، تعاونی‌های روستایی هستند گفت: در این راستا ١٩ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های روستایی پرداخت شده‌ است. همچنین تا امروز ۴ هزار و ١١٢ نفر موفق به دریافت تسهیلات روستایی در استان شده‌اند که نظارت بر اشتغال این افراد به صورت مستمر در حال انجام است. 

وی درخصوص تبصره ١۶ و اشتغال حمایتی گفت: در سال گذشته در استان بهزیستی ٧٠ میلیارد تومان و کمیته امداد ١۴٠ میلیارد تومان اعتبار تسهیلات قرض‌الحسنه در راستای اشتغال حمایتی داشته‌اند که حدود ٩۵ درصد آن‌ها جذب شده‌ است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده بنگاه‌های اقتصادی منابع مالی مورد نیاز و سرمایه در گردش است گفت: تبصره ١٨ قانون بودجه سال ٩۶ برای تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی در استان، یک هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان منابع پیش‌بینی کرده بود که این رقم در ٣ ماهه آخر سال مصوب و ٣٧ میلیارد تومان به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شد. این روند در سال ٩٧ مجددا تمدید شده است. ارسال نظر


آخرین خبرها