کد خبر: 32879 | زمان مخابره: ۱۳:۲۵:۴۷ - شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 82 بازدید | |

۴۰ درصد نوشت افزار کشور تولید داخل است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، موسی فرزانیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: در صورت ادامه حمایت ها می توان این درصد را افزایش یافت.
وی گفت: روند طولانی ورود مواد اولیه تا تولید از دغدغه های تولیدکنندگان نوشت افزار کشور است. 

فرزانیان افزود: تولیدکنندگان مداد وابسته به واردات چوب مداد هستند و روند واردات آن ماه ها طول می کشد و مواد اولیه آن هم مدت زیادی در گمرک می ماند.

وی با اشاره به افزایش قیمت دفترچه گفت: کاغذ مورد نیاز تولیدکنندگان پارسال با دلار ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی وارد می شد که امسال این مبلغ به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافته است و علاوه بر آن بالا رفتن هزینه حمل و نقل و ترخیص مواد اولیه باعث افزایش قیمت دفترچه شده است.

مدیرکل برنامه ریزی، تأمین، توزیع و تنظیم بازار هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مجموع ثبت سفارش پارسال ۲۸ میلیون تن بود که امسال تاکنون ۵۰ میلیون تن ثبت سفارش شده است و دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد. 

محمدرضا کلامی افزود: ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه تنها به تولیدکنندگان اصلی نوشت افزار تعلق می گیرد. وی گفت: مجموع نیاز کاغذ کشور امسال ۳۶۰ هزار تن است که در ۵ ماه نخست بیش از ۵۰ درصد آن تأمین شده است.

کلامی با اشاره به فعالیت بیش از ۳۵۰ واحد تولیدکننده دفترچه افزود: در سال تحصیلی جدید دست کم نیازمند یکصد و ۴۰ میلیون دفترچه هستیم که تنها ۵۰ میلیون آن در ۴ واحد تولیدی دفترچه تولید می شود.

وی گفت: صادرات دفترچه های تولیدی هم ممنوع شده تا یارانه ای که دولت به کاغذ می دهد فقط در داخل کشور مصرف شود.

ابوالفضل روغنی رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران هم گفت: نیاز کاغذ نوشت افزار کشور ۳۸۰ هزار تن است که ۱۸۰ هزار تن آن تولید داخل است و بقیه وارد می شود.
سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی هم گفت: ۱۴ پرونده درباره احتکار کاغذ در کشور داشتیم که رسیدگی و احکامشان صادر شده است و کاغذ احتکار شده آنها به بازار توزیع شده و برخی در حال توزیع است.

محسن کوهکن عضو کمیسیون صنعت، معدن و تجارت مجلس هم در این برنامه گفت: دولتمردان و مسئولان باید در پاسخگویی به مردم درباره مسائل اقتصادی کشور فعالتر باشند.ارسال نظر


آخرین خبرها