کد خبر: 33060 | زمان مخابره: ۱۴:۱۳:۰۴ - شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 99 بازدید | |

۷ بانک مرکزی اروپا در سازوکار ضدتحریمی

SPV یا نهادی که قرار است اروپا برای حفظ مبادلات مالی با ایران ایجاد کند، به عرصه جدیدی برای محکومیت تحریم های ضدایرانی آمریکا تبدیل شده است؛ به طوری که مقامات کشورهای مختلف در حاشیه اجلاس سازمان ملل به صراحت در برابر تحریم های آمریکا موضع گرفتند؛ اروپا هم اعلام کرد این سازوکار را پیش از اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا عملیاتی خواهد کرد. نهادی که ظریف می گوید تاکنون هفت بانک مرکزی اروپایی به آن پیوسته اند. 
ظریف: کار فقط با یورو انجام می شود و هیچ حضوری در بازارهای دلاری و آمریکا ندارد 
وزیر خارجه در توضیح این تشکیلات جدید، با بیان این که اروپا به تازگی تلاش وسیعی انجام داده، افزود: تاکنون هفت بانک مرکزی توافق کرده اند که راهکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران ایجاد و در آینده نیز این راهکار را به موسسه ای تبدیل کنند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ظریف افزود: آن چه که به مسئله ایران ربط دارد، در آینده ای نزدیک انجام می شود اما آن چه که آن ها می خواهند موسسه ای تشکیل دهند که فراتر از ایران بتواند کار کند، ممکن است بیشتر طول بکشد. این راهکار ویژه فقط برای اروپا نیست بلکه برای دیگر کشورها و شرکت هایی هم هست که با ایران تعامل مالی دارند تا بتوانند پول را به این حساب واریز و هزینه های صادرات را نیز ازاین حساب برداشت کنند. وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: این راهکار مفیدی است برای این که موسسات مالی که بیشتر با دلار کار می کنند و  به دلیل کارکردنشان با دلار حتی در معاملات یورویی با ایران هم می توانند مورد تحریم آمریکا قرار گیرند، از فشار و تحریم آمریکا مصون بمانند. ظریف اظهار کرد: یعنی کار فقط با یورو انجام می شود و هیچ حضوری در بازارهای دلاری و آمریکا ندارد.
موگرینی: در حال بررسی جزئیات فنی هستیم
همزمان «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان سفرش به آمریکا ابراز امیدواری کرد که ابزار مدنظر ۱+۴ برای ایجاد امکان تعاملات بانکی با ایران، تا پیش از نوامبر اجرایی شود. به گزارش مهر، موگرینی در گفت وگو با سی‌ان‌ان تصریح کرد: «در حال بررسی جزئیات فنی [این سازوکار] هستیم. کشورهای عضو در حال کار روی جزئیات فنی هستند. ما در حال ایجاد سازوکاری هستیم که ادامه تجارت را تضمین کند.» ماه نوامبر از ۱۰ آبان و دور دوم تحریم‌های آمریکا از ۱۳ آبان آغاز می‌شود. به گزارش انتخاب، شرکت‌های بزرگ اروپایی ممکن است با توسل به شرکت‌های متوسط از این “ساز و کار ویژه” برای ادامه همکاری خود با ایران استفاده کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها