کد خبر: 33422 | زمان مخابره: ۱۴:۲۷:۵۱ - دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 68 بازدید | |

شرق کشور در سنگ‎آهن، درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه

عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان‌رضوی گفت: شرق کشور در بحث سنگ آهن، درآمدزاترین نقطه کشور پس از عسلویه در بخش معدنی است که باید بتوانیم یکی از مشکلات کشور را از این طریق برطرف کنیم.

به گزارش ایسنا، حمد حسن‌زاده دیروز در کنفرانس مطبوعاتی مسئولان ارشد انجمن معدن و صنایع معدنی استان در محل خانه صنعت‌معدن و تجارت، اظهار کرد: سنگان بزرگ‌ترین معدن سنگ‌آهن در شرق کشور بوده و در وضع موجود کشور مواد معدنی یکی از بزرگ‌ترین درآمدهای برای ارزآوری در دنیا است، اما متأسفانه در کشور کمتر به آن توجه شده است.

وی افزود: تقریباً بیشتر مواد معدنی در کشور وجود دارد که از طریق صادرات می‌تواند برای کشور ارزآوری داشته باشد. اکنون که کشور با تحریم مواجه است، می‌توان برخی مشکلات کشور را با صادرات سنگ و هر ماده معدنی کمک کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: شرق کشور در بحث سنگ آهن، درآمدزاترین نقطه کشور پس از عسلویه در بخش معدنی است که باید بتوانیم یکی از مشکلات کشور را از این طریق برطرف کنیم.

در ادامه «مصطفی آموزش»، عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان‌رضوی، اظهار کرد: ما همواره به‌عنوان یک تشکل معدنی این نیاز را در جامعه بیان کردیم که هر واحدی به تشکل و واحد صنفی نیاز دارد.

وی افزود: در واحد بخش معادن کمتر به این زمینه توجه شده است. هیئت مدیره جدید قصد دارد که مباحث معدن‌کاری را از حالت فردی خارج کرده و در قالب یک تشکل منسجم‌تر و پویاتر حرکت دهد.

آموزش در خصوص همایش استارتاپ‌ها، گفت: این همایش در بحث استارتاپ‌ها بوده که کسب و کارهایی نوپا و حرکت نوآورانه‌ای هستند که با هدف برطرف کردن مشکل ایجاد می‌شوند. در جامعه مشکلات و گرفتاری‌های زیادی وجود دارد، اما اگر ایده برای برطرف کردن مشکل وجود داشته و برنامه‌ریزی شده باشد، ما نباید بیکاری داشته باشیم. استارتاپ‌ها در رفع یک مشکل نقش دارند و هدف اصلی آن‌ها این است که ایده دهند تا مشکل را برطرف کرده و از طریق آن کسب و کار ایجاد کنند.

عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان‌رضوی با بیان این‌که منابع معدنی طیف وسیعی از نیازهای جامعه را پوشش می‌دهد، گفت: منابع معدنی در همه صنایع و لوازم زندگی ما وجود دارد و معادن قرابت نزدیکی با بحث استارتاپ‎ها دارند. مواد معدنی از طریق صنایع معدنی نیازهای جامعه ما را برطرف می‌کنند. مواد معدنی حتی در صنایع داروسازی، آرایشی و بهداشتی قابل استفاده هستند.

آموزش با اشاره به این‌که چالش مطرح در بحث استارتاپ‌ها نگاه قدیمی به کسب و کار است، تصریح کرد: بحث تأمین سرمایه نیز وجود دارد. نگاه سازمان‌های دولتی و سرمایه‌گذارها هنوز در استارتاپ وجود ندارد، از این‌رو این همایش برنامه‌ریزی شده تا استارتاپ‌ها در آن ارائه شوند که با بحث زمین‌شناسی و معدن مرتبط است. گردش مالی استارتاپ‌ها در دنیا در سال ۲۰۱۸، ۲۱۹ میلیارد دلار بود و ۴۲۲۸ استارتاپ در سطح جهان ثبت شده است که گردش مالی زیادی دارند. این بحث در دنیا قدیمی‌تر بوده، اما در ایران هنوز جدید است که جای کار نیز دارد. باید از حالت سنتی خارج شده و روش‌های نوینی را به کار بریم تا ارزش افزوده زیادی داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره انجمن تخصصی معادن و صنایع معدنی خراسان‌رضوی در خصوص ایمنی معادن، گفت: چند سال پیش تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای میان وزارت صمت، نظام مهندسی معدن ایران و سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد شد که هدفش این بود تا به صورت پایلوت هفت استان در کشور که یکی از آن‌ها خراسان بود، آموزش‌های ایمنی برگزار کنند که این دوره‌ها برگزار شد.

وی تصریح کرد: برخی معادن ما بسیار کوچک هستند که سرمایه آن‌ها نیز کم است. یکی از بحث‌های ما این بوده که یک شرکت معدنی معادن را تحت پوشش بگیرد که در این صورت می‌تواند تجهیزات و لوازم ایمنی را در معدن فراهم کند. بحث دیگر آموزش بوده که بسیار مهم است. باید روزی برسد که هیچ نیرویی به کار گرفته نشود، مگر این‌که گواهی‌نامه آموزش دوره ایمنی را دیده باشد. نظارت‌های قوی نیز باید اعمال شود. ضعف در آموزش، تجهیزات و نظارتی است. ارسال نظر


آخرین خبرها