کد خبر: 3345 | زمان مخابره: ۱۵:۵۷:۲۹ - سه شنبه ۷ شهریور ۱۳۹۱ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 658 بازدید | |

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی انتقاد کرد: نظام بانکی ضدتولید عمل می کند!

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: سهم استان در تولید و صادرات کشور زیر ۵درصد بود که در چند سال اخیر بهبود پیدا کرده است.

 علی صفرزاده با بیان اینکه در سرانه اشتغال صنعتی جزو استان‌های متوسط به پایین هستیم، اظهار کرد: این امر نشان می‌دهد که بخش تولید استان به دلیل اینکه بیشتر واحدها کوچک مقیاس هستند، به حداقل سود قناعت می‌کند.

وی افزود: رتبه تجاری استان در سطح کل کشور به خاطر بهره‌مندی از خدمات نوین و تمرکز هوشمندانه در تجارت خارجی، از نظر تعداد صادرکنندگان و سهم آن از کل تجارت خارجی کشور، به رتبه دوم ارتقا یافته است.صفرزاده اظهار کرد: در بخش صنعتی نیز از نظر کل شاخص‌ها در آستانه ارتقای یک پله‌ای و رسیدن به رتبه سوم کشوری هستیم.

وی با اشاره به اقدامات ارزشمندی که در سال‌های اخیر در بخش معدن صورت گرفته است، اظهار داشت: بهره‌مندی از تسهیلات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری، استان را در این بخش در رتبه سوم کشوری قرار داده است.

مهم‌ترین مشکل صنعت، تنظیم روابط بین بنگاهی است

صفرزاده افزود: صنعت و اقتصاد استان در دوره گذر قرار گرفته و در حال دگردیسی است و به ویژه پس از هدفمندسازی یارانه‌ها با آسیب‌ها و تهدیدها و فرصت‌هایی روبه‌رو شده است.وی گفت: بیشترین مشکلات صنعت ما در روابط بین بنگاهی و تنظیم این روابط است.وی تصریح کرد: سهم استان از کل صادرات کشور از ۵/۴درصد سال ۸۷ به ۷/۶درصد رسیده است و در سال۹۱ هدف‌گذاری کمی‌این است که این رقم به ۷درصد افزایش پیدا کند.

یکهزار واحد تولیدی استان با مشکل قیمت تمام شده روبه‌روست

صفرزاده با اشاره به مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی استان گفت: از ۵هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی استان، هزار واحد با مشکل قیمت تمام شده مواجه است و واحدهایی داریم که کمتر از ظرفیت تولید خود فعالیت می‌کنند.وی با بیان اینکه ۲هزار و ۴۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی در استان وجود دارد، گفت: از ۳هزار و ۹۰۰ جواز تأسیس که تاکنون صادر شده است، یکهزا رو ۵۰۰ مجوز هیچ‌گونه پیشرفتی نداشته و در حال حاضر پایش این واحدهای نیمه‌تمام صنعتی را برون سپاری و به خانه صنعت، معدن و تجارت واگذار کرده‌ایم.

وی با انتقاد از عملکرد ضدتولید سیستم بانکی گفت: باوجود اینکه بیشتر منابع سیستم بانکی از جانب حوزه صنعت، معدن و تجارت است، این سیستم در حمایت از تولید کم‌لطفی می‌کند و در کنار آن موسسات مالی غیربانکی نیز ضدتولید عمل می‌کنند و با تاسیس بنگاه‌های غیرمولد از آن‌ها حمایت می‌کنند.ارسال نظر


آخرین خبرها