کد خبر: 33651 | زمان مخابره: ۱۵:۳۱:۱۵ - چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 110 بازدید | |

دکتر حکیمیان ؛ عضو هیات مدیره خانه صنعت ، معدن و تجارت استان :حال و روز ناخوش صنایع چوب خراسان رضوی؛ شرکت‌ها به سختی روی پای خود ایستاده‌اند

صنایع مختلف استان خراسان رضوی به صورت عام و صنایع چوب به صورت خاص این روزها حال و روز خوشی ندارند به طوری که برخی شرکت‌ها به سختی روی پای خود ایستاده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، التهابات اقتصادی کنونی تأثیر زیادی بر روی صنایع در استان خراسان رضوی داشته و تولیدکنندگان را با چالش‌های بسیار زیادی مواجه کرده است.بالا رفتن قیمت تمام شده، کاهش میزان فروش، رکود موجود در بازار، مشکلات در تهیه مواد اولیه و سایر مواردی از این دست معضلاتی است که واحدهای تولیدی  را دست به گریبان کرده است.

خبرنگار خبرگزاری تسنیم در مشهدمقدس گفت‌وگویی با علی حکیمیان؛ عضو هیئت رئیسه خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع چوب خراسان رضوی گفت‌وگویی داشته که مشروح آن را در زیر می‌خوانید.

تسنیم: وضعیت فعالیت صنایع چوب در خراسان رضوی به چه صورت است؟

حکیمیان: باید این را در نظر گرفت که وضعیت اقتصادی کنونی مردم بسیار بد است و کالاهای صنایع چوبی هم معمولا جزو کالاهای لوکس به حساب می‌آیند و کسی که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارد قاعدتا نمی‌تواند آنها را خریداری کند، هم اکنون تعداد زیادی از تولیدکنندگان برند به این علت می‌توانند فعالیت خود را ادامه دهند که تجهیز ساختمان‌ها و یا هتل‌ها را انجام می‌دهند و البته این نوع سفارشات در حال کاهش است.

تسنیم: کاهش قیمت ارز در کاهش مواد اولیه شما تأثیری نداشته که بتواند قدری وضعیت را برای شما بهبود دهد؟

حکیمیان: قیمت‌ها بعد از کاهش قیمت ارز تغییری نکرده شما در نظر بگیرید؛ در زمانی که دلار ۱۷ هزار تومان بود ورق ام دی اف ۵۴۰ هزا ر تومان بوده و حالا این میزان به ۵۲۵ هزار تومان رسیده که در واقع کاهش چشمگیری نداشته و به همین علت ما هم نمی‌توانیم قیمت را پایین بیاوریم.

تسنیم: پس این تعداد بالای مغازه‌های عرضه مبلمان در مشهد مقدس چرا باز هستند؟

حکیمیان: اولا اینکه این تعداد واحدهای بسیار خرد هستند و تعداد زیادی از آنها هم تعطیل شده‌اند اما این تعداد کارآفرین نیستند؛ اینکه یک تولیدکننده بزرگ بتواند با همان وضعیت قبلی فعالیت خود را ادامه دهند سخت شده و تعدادی از شرکت‌ها به سختی روی پای خود ایستاده‌اند.

همچنین تعداد زیادی از واحدهای خرد از ضایعات واحدهای بزرگ استفاده می‌کنند به این معنی که ضایعات واحدهای تولیدی را خریداری می‌کنند و از بین آنها بخشی از مبل و یا تختخواب را می‌سازند و این مسئله سبب می‌شود قیمت تمام شده آنها پایین بیاید و تا حدی بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند.

تسنیم: چند شرکت در حوزه صنایع چوب در مشهد مقدس فعالیت دارند؟

حکیمیان: تعدادی که در خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی عضو هستند؛ حدود ۱۲۳ عدد است اما از اینها می‌توان به جرأت گفت نیمی به تعطیلی کشیده شده و یا اگر هم بسته نباشند فعالیت ویژه‌ای ندارند.

تسنیم: مثل اینکه در خراسان رضوی این روزها بخش تولید حال و روز خوبی ندارد شما اگر بخواهید یک برآورد کلی از وضعیت داشته باشید چه می‌گویید؟

حکیمیان: واقعیت این است که طبق آماری که خود اداره کار چند روز پیش اعلام کرد ۸۳ هزار نفر تعدیل نیرو در شرکت‌های خراسان رضوی انجام شده البته به صورت غیر رسمی باید گفت که این آمار به حدود ۳۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.در نظر بگیرید هم اکنون بیش از ۷۰ درصد فعالیت واحدهای قطعه‌ساز تعطیل شده‌، شرکت‌های زعفران در حوزه‌های مختلف فعالیت خود مشکل دارند و می‌توان گفت که شرکت‌های تولیدکننده شوینده‌ها و مواد غذایی تا حدودی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چراکه مشکل فروش آنها بسیار کم است.

در نظر بگیرید یک واحد صنایع چوب به غیر از مشکلات که در حوزه تأمین مواد اولیه، قراردادهای کارگری، پرداخت‌های دولت و سایر مواردی از این دست مشکل فروش هم دارد؛ چراکه در این وضعیت اقتصادی کسی نمی‌تواند خرید کالاهای لوکس انجام بدهد.

با ادامه این روند یک تولیدکننده وحشت می‌کند که چه اتفاقی قرار است در آینده رخ دهد حتی ما گاهی در مورد کارگران خود هم فکر می‌کنیم خود ما به عنوان کارفرما اصلا دوست نداریم که نیروهای خود را تعدیل کنیم ما هم این را می‌دانیم که هم اکنون نزدیک به عید نوروز هستیم و کارگران برای مخارج روی شغل خود حساب باز کرده‌اند اما از طرف دیگر شرکت با این وضعیت نمی‌تواند ادامه بقا داشته باشد و تولیدکنندگان با همه این مشکلات درگیر هستند که تعدد آنها هم بسیار زیاد است.

تسنیم: با این وضعیتی که شما می‌گویید اصلا در خراسان رضوی تا آینده‌ای نزدیک هیچ صنعتی باقی نمی‌ماند؟

حکیمیان: صنایع خرد که با مشکلات بسیار زیادی برای ادامه فعالیت درگیر هستند؛ تعداد کمی از صنایع هستند که می‌توانند این التهابات بازار را تحمل کنند برای گذشتن از مشکلات افزایش قیمت دلار باید واحدها سرمایه در گردش بالایی داشته باشند و با توجه به وضعیتی که بانک‌ها در مورد پرداخت تسهیلات دارند تأمین آن بسیار سخت است. در واقع باید این را گفت که صنایع کوچک و خرد در این وضعیت محکوم به شکست هستند و همین شرکت‌ها هستند که بخش زیادی از اشتغال استان را ایجاد می‌کنند.اگر روند به این شکل ادامه پیدا کند صنایع استان خراسان رضوی حداقل در بخش چوب تعطیل می‌شوند.

تسنیم: شما فکر می‌کنید راهکار چیست؟

حکیمیان: این پرسش شما پاسخ زیادی دارد اما راهکاری که من به ذهنم می‌رسد این است که افراد با رصد بازار شرکت را حفظ کند تا ببینند چه اتفاقی رخ می‌دهد چراکه بسیاری از اتفاقاتی که رخ می‌دهد از دست ما خارج است.

تسنیم: اگر بخواهید درخواستی از دولت داشته باشید آن خواسته چیست؟

حکیمیان: بیشترین خواسته ما سرمایه در گردش است؛ در بخش نقدینگی مشکلات بسیار زیادی داریم؛ همچنین در حوزه مالیات بر ارزش افزوده نیز مشکلات زیادی وجود دارد به ویژه این مشکل در حوزه صنایع چوب پررنگ‌تر می‌شود چراکه این نوع مالیات برای تمام بخش‌ها کاهش پیدا کرده اما برای بخش چوب همان ۹ درصد باقی مانده و این مسئله سبب می‌شود که قیمت تمام شده کارگاه‌ها افزایش پیدا کند و در نتیجه فروش ما نیز کاهش داشته باشد.

در استانداری تصویب شده بود که تسهیلاتی با بهره کم برای صنایع توسط بانک‌ها پرداخت شود اما از این تسهیلات چیزی نصیب ما نشد تا بتوانیم حداقل با آن قدری مواد اولیه برای تولید خود را تأمین کنیم بزرگترین نگرانی واحدهای تولیدی در وضعیت کنونی این است که بتوانند بنگاه خود را حفظ کنند و این در حالی است که تمام برنامه‌ریزی‌های آنها به مشکل بر خورده است.

تسنیم: اشاره کوچکی به موضوعات کارگری داشتید آیا شما به عنوان یک کارفرما با ترمیم دستمزد موافق هستید؟

حکیمیان: این مسئله ۲ جنبه دارد در اینکه با توجه به وضعیتی که وجود دارد حقوق پایه بسیار ناچیز است و کارگران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، شکی نیست؛ اما از آن طرف باید به کارفرما هم نگاه کرد اگر کسی ۲۰۰ تا ۳۰۰ کارگر داشته باشد اضافه کردن حقوق باری بسیار سنگین بر روی دوش کارفرما است و اگر دولت می‌خواهدکه صنایع سرپا باقی مانده و تعدیل نیرو نداشته باشند باید ورود پیدا کند چراکه در غیر اینصورت صاحبان بنگاه‌های اقتصادی چاره‌ای جز تعدیل نیرو ندارند همانگونه که ما شاهد هستیم برای تعداد زیادی از شرکت‌ها همین روند رخ داده است.

می‌توان به نوعی با در نظر گرفتن بسته‌های کمکی برای کارگران به نوعی وضعیتی را فراهم کرد که زندگی آنها ادامه پیدا کند؛ در وضعیت کنونی وقتی از مواد اولیه تا فروش یک کارگاه با مشکل مواجه است کارفرما مجبور است هزینه‌ها را کاهش دهد که بیشترین هزینه هم همین حقوق و دستمزد کارگران است مسئله حقوق و دستمزد است و خواسته صنعتگران ما هم این است که دولت در این حوزه به آنها کمک کند.

تسنیم: اجازه بدهید من دوباره مرور کنم مهم‌ترین خواسته شما از دولت این است که پرداخت تسهیلات را راحت‌تر کند و دوم اینکه در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیز برخی از تخفیفات را برای تولیدکنندگان قائل شوند آیا برداشت من صحیح است؟

حکیمیان: بله

تسنیم: یعنی شما در حوزه قیمت ارز، واردات مواد اولیه، صادرات کالاهای خود و سایر مواردی از این دست مشکلی ندارید؟

حکیمیان: مسئله اینجا است که در بخش صنایع چوب به قدری قیمت تمام شده بالا رفته که اصلا صادرات انجام نمی‌شود ما این اطلاع را داریم که برخی از تولیدکنندگان ما در کشورهایی مانند عمان ورود پیدا کرده بودند اما با این وضعیت به مشکل برخورد کرده‌اند.

تسنیم: گفته می‌شود که افزایش قیمت دلار در برابر پول ملی سبب افزایش صادرات می‌شود چرا پس شما با این مشکل مواجه هستید؟

حکیمیان: به این علت که بخش زیادی از مواد اولیه ما وارداتی هستند و قیمت آنها تا چند برابر افزایش پیدا کرده‌اند وقتی پارچه یک دست مبل با صندلی‌های میز نهار خوری نزدیک به ۳۰ میلیون تومان قیمت دارد؛ شما توقع دارید که بتوان مبل ساخته شده را به فروش رساند و شاهد هستیم که کشور ترکیه می‌تواند تولیدات خود را با قیمت بسیار پایین‌تری به فروش برساند.حدود ۱۰ سال پیش بازار مبلمان کشور عراق پر از محصولات ایرانی بود اما همین حالا اگر شما گشتی در بازارهای این کشور بزنید مشاهده می‌کنید که از انواع اجناس تولید کشور ما خالی شده است.

تسنیم: ما با همین وضعیت شاهد این هستیم که مبلمان و وسایل چوبی در شهر مشهد به فروش رسیده و نمایندگی‌های آنها فعالیت دارند؛ موضع شما در قبال این مسئله چیست؟

حکیمیان: بله، البته دولت در طرحی جلوی آنها را گرفته و سعی دارد که تعداد این نمایندگی‌ها را کاهش دهد اما به هر حال همین حالا نیز تعداد زیادی از مغازه‌ها اجناس خارجی را به فروش می‌رسانند و می‌توانید آنها را پیدا کنید.

تسنیم: البته کارگران این ادعا را دارند که به علت بالا رفتن قیمت محصولات تولیدی کارخانجات آنها می‌توانند حقوق کارگران را نیز پرداخت کنند شما دراین زمینه نظری ندارید؟ آیا بخش کارگری و کارفرمایی در خراسان رضوی تعاملی با هم دارند؟

حکیمیان: دقیقا این تعامل وجود دارد چراکه کارگران نیز وضعیت را کاملا درک کرده‌اند و با کارفرمایان خود همکاری داشته‌اند و ما هم تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت و کمک به کارگران خود انجام داده‌ایم و کارفرمایان بسته‌های کمکی را در مناسبت‌های مختلف به کارگران خود می‌دهند.

ما هم خودمان را جای کارگران قرار می‌دهیم و می‌دانیم که آنها هم حق دارند اما ما هم دستمان بسته است به ویژه اینکه برخی از صنایع از جمله صنایع چوب مشکل فروش کالا وجود دارد.ارسال نظر


آخرین خبرها