کد خبر: 33880 | زمان مخابره: ۱۴:۰۱:۴۹ - دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 123 بازدید | |

انتقاد استاندار از روزمرگی سازمان صمت

 استاندار خراسان رضوی بابیان این که سازمان صنعت،معدن و تجارت استان  امروز آن چنان درگیر روزمرگی شده است که جرئت نمی کند در ستاد تنظیم بازار استان هم شرکت کند ، از کارایی نداشتن کلینیک صنعتی برای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی انتقاد کرد و افزود: هرروز زلزله‌ای در شهرک‌های صنعتی به وجود می‌آید و ۱۰ تا ۲۰ نفر بیکار می‌شوند و نتیجه آن افزایش آسیب‌های اجتماعی استان است.
به گزارش خراسان رضوی، جلسه کارگروه اشتغال استان روز گذشته در دفتر استاندار در ساختمان شهدای استانداری با گزارش دبیر این کارگروه شروع شد. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با ارائه گزارشی از آخرین وضع طرح‌های ایجاد اشتغال و فرصت‌های شغلی ایجادشده در استان اظهار کرد: در ۱۱ ماه امسال حدود ۴۰ هزار و ۸۶۰ شغل در سامانه رصد استان ثبت‌شده است اما بخش عمده اشتغال استان امکان ثبت در سامانه رصد را ندارد؛ مانند اشتغال در حوزه مسکن، صنعت و معدن، راه و شهرسازی و کشاورزی که در ۱۱ ماه امسال فرصت‌های شغلی ایجادشده در استان که در سامانه رصد ثبت‌نشده،بیش از ۹۷ هزارو ۴۴۰ فرصت شغلی بوده‌ است.
۱۳۸ هزار فرصت شغلی  در ۱۱ ماه امسال
محمد سنجری بابیان این که تعهد اشتغال استان در سال ۹۷ معادل ۱۱۰ هزار نفر است، افزود: مجموع اشتغال ایجادشده در استان از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۳۸ هزار و ۳۰۵ فرصت شغلی بوده است.
وی در خصوص طرح‌های اشتغال استان نیز گفت:  تعهد استان برای ایجاد فرصت شغلی در طرح کارآموزی بیش از سه هزار و ۹۰۰ نفر بوده است ولی به دلیل این که تاکنون تنها ۱۰ درصد اعتبارات موردنیاز این طرح تأمین‌شده است، تنها ۷۷۷ فرصت شغلی در قالب این طرح محقق شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: در حوزه کاریابی‌ها، تعهد استان ایجاد ۹ هزار و ۶۰ فرصت شغلی بوده است و تاکنون ۳۹ هزار و ۱۳۲ نفر در مراکز کاریابی استان ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۱۰ هزارو ۹۱ نفر به مراکز کار معرفی‌شده‌اند.
وی درباره طرح اشتغال روستایی استان نیز گفت: تاکنون ۵۱۵ میلیارد تومان اعتبار در قالب این طرح به بانک‌های عامل استان ابلاغ‌شده است. از این میزان اعتبار، تاکنون ۳۳۶ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل پرداخت‌شده که به ایجاد ۱۰ هزار و ۵۹۴ فرصت شغلی در حوزه روستایی استان منجر شده است.سنجری با اشاره به طرح‌های حمایتی استان گفت: تاکنون هشت هزارو ۸۲۹ طرح حمایتی با تسهیلات مورد نیاز به مبلغ  ۷۴۰ میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت‌نام کرده‌اند که در نهایت ۷۷۳ طرح به مبلغ ۲۹ میلیارد تومان مصوب شده اما پرداختی این طرح‌ها کم بوده است.
فرصت شغلی به معنی اشتغال خالص نیست
گزارش دبیر کارگروه اشتغال استان با واکنش رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان روبه رو شد. رضا جمشیدی در این جلسه اظهار کرد: گزارش ارائه‌شده، در خصوص فرصت‌های شغلی ایجادشده در استان است اما هدف‌گذاری اشتغال استان بر اساس خالص اشتغال است. هدف‌گذاری نرخ بیکاری در پایان برنامه ششم توسعه استان نیز ۷ درصد است و برای این موضوع باید تعداد بیکاران استان از ۲۸۹ هزار نفر در سال ۹۵  به  ۱۷۵ هزار نفر در سال ۱۴۰۰ کاهش یابد.وی ادامه داد: همچنین تعداد شاغلان استان باید از یک‌میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال ۹۵ به دو میلیون و ۳۳۵ هزار نفر در پایان این برنامه افزایش پیدا کند. از سویی پیش‌بینی‌ها بر این اساس بود که نرخ مشارکت استان در نهایت به ۴۴ درصد برسد اما هم اکنون نرخ مشارکت استان به دلیل کاهش قدرت خرید خانوار در استان که متأثر از وضعیت اقتصادی و گرانی‌ها بوده، بیش از عدد پیش‌بینی‌شده است.
از هدف‌گذاری عقب هستیم
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گفت: نرخ بیکاری پیش‌بینی‌شده استان در سال ۹۷ حدود ۹٫۳ درصد است اما متوسط نرخ بیکاری استان در سه فصل گذشته استان ۱۰٫۲ درصد بوده است که نشان‌ می دهد یک درصد از هدف‌گذاری عقب هستیم.
وی توضیح داد: بنابراین این که در گزارش‌ها بیان می‌شود، معادل ۱۲۰ درصد اشتغال مورد تعهد، اشتغال در استان ایجادشده است، صحیح نیست. هدف‌گذاری انجام‌شده برای ایجاد ۱۱۰ هزار شغل خالص بوده است. درواقع اگر ۱۳۸ هزار فرصت شغلی ایجاد و در مقابل تنها ۲۸ هزار نفر از حوزه اشتغال خارج شده باشند می‌توان گفت این عدد محقق شده است اما ممکن است باوجود ۱۳۸ هزار فرصت شغلی ایجادشده، شاهد خروج ۱۴۰ هزار نفر از حوزه اشتغال استان باشیم که این نشان‌دهنده منفی بودن هدف‌گذاری است.
کاهش خالص اشتغال استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته
جمشیدی افزود: بنابراین اگر خالص اشتغال ایجادشده در استان را در سه فصل گذشته امسال بررسی کنیم، خواهیم دید که خالص اشتغال استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پیداکرده است. به همین دلیل باید توجه داشت از برنامه‌ریزی‌های هدف‌گذاری شده فاصله‌داریم، نه این که ۲۰ درصد جلوتر هستیم.
انتقاد از نحوه پرداخت تسهیلات بانکی
در ادامه حیدر خوش‌نیت سرپرست فرمانداری مشهد نیز انتقاداتی درخصوص نحوه پرداخت تسهیلات بانکی مطرح کرد و گفت: هدف دولت از ایجاد طرح‌های اشتغال و پرداخت تسهیلات، ایجاد رضایتمندی اجتماعی است اما نحوه و هدف‌گذاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات مغایر با این موضوع است و باعث ایجاد نارضایتی اجتماعی شده است.
حسن مونسان دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان در پاسخ به انتقادات سرپرست فرمانداری مشهد اظهار کرد: بانک‌ها نهایت همکاری را در پرداخت تسهیلات اشتغال در استان دارند و اگر سخت‌گیری‌هایی می‌شود مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی بانک مرکزی است. از سویی بانک‌های استان تسهیلات زیادی به متقاضیان در استان پرداخت کرده‌اند که لازم است به آن‌ها توجه شود.راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه گزارشی از فرصت‌های شغلی ایجادشده در حوزه خود ارائه کرد و گفت: بانک‌های استان باید برای تکمیل پروژه‌های بالای ۶۰ درصد پیشرفت، تسهیلات در نظر بگیرند. همچنین تسهیلات بسیار کمی برای نوسازی واحدهای تولیدی استان پرداخت‌شده است.
عبدا… یزدان بخش نیز به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در این جلسه گفت: اشتغال در استان باید ایجاد شود و این اشتغال را بخش خصوصی ایجاد می‌کند اما سرمایه‌ها و تسهیلات به سمت ایجاد اشتغال نمی‌رود. نگرش دولتمردان باید تغییر کند زیرا سال آینده ما با مشکلات جدی روبه رو خواهیم شد. به همین دلیل باید اجازه داده شود نمایندگان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی حضوری فعال‌تر در جلسات حوزه اشتغال داشته باشند.
استاندار در جمع‌بندی مطلب مطرح‌شده در این جلسه اظهار کرد: باید توجه داشت سیاست‌های برنامه‌ریزی‌شده برای حالت عادی اقتصادی بوده است درحالی‌که امروز در یک جنگ اقتصادی قرار داریم به همین دلیل ممکن است برخی برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌ها محقق نشوند یا برخی واحدهای تولیدی تعطیل‌شده باشند، در شرایطی که در تأمین اقلام ضروری مردم با کاستی‌هایی مواجه هستیم.علیرضا رزم حسینی افزود: البته نمی‌توان همه این موارد را به تحریم‌ها ربط داد و ممکن است بخشی از مشکلات ناشی از مدیریت‌ها باشد.وی ادامه داد: تلاش می‌شود طرز تفکر حاکم در تهران عوض شود و کارآفرینان واقعی به میدان بیایند و تسهیلات به افراد موفق داده شود. محور توسعه استان و شهرستان‌ها کارآفرینان واقعی هستند.
بیش از ۸۰ درصد تسهیلات بانکی تمدیدی است
استاندار در واکنش به اظهارات دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان در خصوص تسهیلات پرداختی بانک‌های استان گفت: این شورا می‌تواند آمار تسهیلات پرداختی خود را در این جلسات ارائه کند اما هم تسهیلات پرداختی و هم تسهیلات تمدیدشده ارائه شود. زیرا به‌احتمال‌زیاد ۸۰ تا ۹۰ درصد تسهیلات بانک‌ها، تمدیدی است یعنی دریافت‌کننده تسهیلات در زمان سررسید نمی‌تواند تسهیلات دریافتی را تسویه کند و بانک مدت سررسید را تمدید و سود آن را دریافت می‌کند.
وی ادامه داد: این آمارها باید مورد تأیید همه باشد و اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی باید مشخص کند چه میزان از تسهیلات پرداخت‌شده جدید است.
رزم حسینی ادامه داد: بنا نیست در گزارش‌ها کاستی‌ها پوشانده شود. به‌طور مثال باید تعداد بیمه‌شدگان جدید مشخص شود. ممکن است اگر تعداد افراد بیکار شده را از تعداد اشتغال ایجادشده در استان کسر کنید به عددی حدود هشت هزار نفر برسید که به نظر بنده اگر محقق شود، کارنامه بدی نیست.
 از سال آینده همه تسهیلات در چارچوب بنگاه‌های اقتصادی مقاومتی پرداخت می شود
استاندار گفت: تجربه گذشته نشان‌دهنده آن است که اگرچه هدف دولت ایجاد اشتغال است اما تسهیلات پرداخت‌شده در مسیر درست قرار نگرفته است. درواقع تسهیلات را نباید به اشخاص داد بلکه باید به کار داد. وام‌ها باید به کاری که بناست ایجاد شود تعلق بگیرد. بنابراین از سال آینده (۹۸) همه تسهیلات در چارچوب بنگاه‌های اقتصادی مقاومتی پرداخت خواهد شد.رزم حسینی بابیان این که رشد اقتصادی استان در سال ۹۵ حدود ۶ درصد بوده است، افزود: این رشد امسال منفی بوده است و سال آینده ممکن است منفی‌تر هم بشود. بنابراین باید با توجه به موفقیت‌های به دست آمده در قالب طرح معین اقتصادی، از سال ۹۸ این طرح به‌صورت جدی در استان خراسان رضوی اجرا شود.وی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی استان گفت: باید کلینیک صنعتی در استان راه‌اندازی شود و مشکلات واحدهای تولیدی را آسیب‌شناسی کند. سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز امروز آن چنان گرفتار روزمرگی شده است که جرئت نمی‌کند در ستاد تنظیم بازار استان شرکت کند. البته ما تصمیمات موردنیاز را می گیریم.
استاندار ادامه داد: چگونه است تا بحران یا زلزله‌ای در کشور به وجودمی آید همه بسیج می‌شوند اما آیا تعطیلی واحد تولیدی کمتر از زلزله است؟ هرروز در شهرک‌های صنعتی استان زلزله‌ای می‌آید و ۱۰ نفر یا ۲۰ نفر بیکار می‌شوند و نتیجه آن  افزایش آسیب‌های اجتماعی، طلاق و اعتیاد در استان است. بنابراین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به‌عنوان متولی این کار باید به‌صورت مانیتورینگ، روزانه وضعیت را رصد کند.رزم حسینی گفت: تسهیلات را نباید به افراد ناکارآمد پرداخت کرد که مدام در آمار خود به‌عنوان واحدهای راکد معرفی کنیم. تسهیلات باید به افرادی که اهلیت اقتصادی دارند پرداخت شود و کارآفرین‌های زایشی تقویت شوند و شرکت‌ها باید استان خراسان رضوی را اداره کنند و ما در دولت باید مسیر را برای آن‌ها درست کنیم.
در حاشیه :
*این چندمین بار است که مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص آمار فرصت‌های شغلی ایجادشده در استان گزارش ارائه می‌کند و با تذکر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان درباره تفاوت فرصت شغلی و اشتغال خالص روبه رو می‌شود.
* در این جلسه همچنین رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان در توضیح راه‌اندازی کلینیک صنعت استان اظهار کرد: آقای مهدی زاده بیچاره ( مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان) این کلینیک را راه انداخته است که مهدی زاده در واکنش گفت: البته من بیچاره نیستم.
*استاندار نیز در پایان جلسه اظهار کرد: در مشهد باید مواظب حرف‌های خودمان باشیم که هر کس یک برداشتی نکند.
نویسنده : مسعود حمیدیارسال نظر


آخرین خبرها