کد خبر: 34340 | زمان مخابره: ۱۳:۰۱:۲۰ - پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 24 بازدید | |

اقتصادعمومی صنعت، پیشانی تب‌دار اقتصاد استان

سال گذشته با خروج آمریکا از برجام در آبان‌ماه نشانه‌های آغاز دوران متلاطم اقتصادی را شاهد بودیم. این در صورتی بود که تا ۶ ماه اول ۹۷ شاخص‌های اقتصادی مثبت بود و از رشد تمام حوزه‌ها حکایت داشت. اما این شرایط پایدار نماند. اکنون ۹۰ روز از سال ۹۸ گذشته است اما آمارهای عجیب و غریب سال ۹۷ تمامی ندارد و به‌مرور تکمیل می‌شود. طبق جدیدترین گزارش مرکز آمار درباره «رشد اقتصادی کشور در سال ۹۷» اقتصاد کشور در سال گذشته ۷/۴ درصد در مقایسه با سال ۹۰ کوچک‌تر شده است.

رشد منفی ۶ /۹ درصدی صنعت
بر اساس نتایج حساب‌های مالی فصلی مرکز آمار ایران بر مبنای سال پایه ۱۳۹۰، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی (به قیمت بازار) در سال ۱۳۹۷ منفی ۹/ ۴ درصد بوده است. این یعنی تولید در کشور طی سال ۹۷ دچار رکود شدیدی شده، چنان‌که طبق همین آمار، گروه صنعت در سال ۹۷ رشد منفی ۶/ ۹ را تجربه کرده است. گروه صنعت شامل استخراج نفت خام و گاز طبیعی، سایر معادن، انرژی و ساختمان است. نتایج مذکور حاکی است رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی منفی ۵/ ۱ درصد و فعالیت‌های گروه خدمات ۰۲/ ۰ درصد رشد کرده است. همچنین در سال ۹۷ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت منفی ۴ /۲ درصد در مقایسه با سال ۹۷ بوده است. این در حالی است که در سال ۹۶ اصلی‌ترین عامل رشد اقتصادی کشور و بالا رفتن شاخص تولید ناخالص داخلی نفت بوده اما در سال گذشته تحریم‌های نفتی موجب شد کاهش صادرات نفت آسیب چشمگیری به اقتصاد کشور وارد کند چنان‌که تولید ناخالص داخلی با احتساب صنعت نفت منفی ۹/ ۴ گزارش شده است.

پیش‌بینی‌ها برای ۹۸ خوشحال‌کننده نیست

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، درباره وضعیت پیش روی صنعت در سال ۹۸ به شهرآرا گفت: بخش اعظم صنعت در دست بخش خصوصی است و بدون تردید، تکانه‌های تحریم‌های بانکی برای بخش خصوصی بیشتر است. وقتی عمده فعل و انفعلات مالی مسدود و محدود می‌شود، تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات به مشکل می‌خورد. واردات برخی محصولات و مواد اولیه که زمانی یک‌ماهه امکان‌پذیر بود، اکنون حدود ۳ ماه به طول می‌انجامد. 
فیروز ابراهیمی افزود: پیش‌بینی‌ها برای اقتصاد کشور در سال ۹۸ در مقایسه با سال گذشته بدتر است. صندوق بین‌المللی پول رشد منفی‌شش‌درصدی و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز رشد منفی‌پنج‌ونیم‌درصدی را برای اقتصاد کشور پیش‌بینی کرده است. طبیعی است که در این شرایط، رشد اقتصادی بخش صنعت نیز به بالای منفی ۱۰ درصد برسد. دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: چنان‌که در سطح کشور هم بسیاری از پروژه‌های بزرگ صنعتی متوقف شده است. در این شرایط، دولت باید انضباط مالی را سرلوحه کار خود قرار دهد. اقتصاد با رشد منفی مواجه است و صادرات نفت کاهش هفتادوپنج‌درصدی دارد. در این شرایط، دولت که وابسته به درآمد مالیاتی است باید انضباط مالی بیشتری داشته باشد. درآمدهای مالیاتی به بخش تولید ضربه می‌زند.

دولت باید انضباط مالی بیشتری داشته باشد
ابراهیمی ادامه داد: دولت باید با رفتار انقباضی مالی، ‌تخفیف‌ها و تشویق‌هایی مالیاتی برای بخش صنعت در نظر بگیرد. ‌یارانه تسهیلات در قالب تخفیف‌های پنج‌درصدی تسهیلات نیز راهکاری مؤثر است اما به طور کلی، نرخ بهره تسهیلات برای بخش تولید باید به زیر ۱۰ درصد برسد. وی افزود: البته شرایط اقتصادی جدید ‌مزیت‌هایی نیز برای ما داشته است. نرخ ارز بر واقعیت اقتصادی منطبق شده و این امر تمام تولیدات داخلی را دارای مزیت رقابتی با محصولات خارجی کرده است. مصرف کالای ایرانی در داخل بیشتر شده و مزیت صادراتی پیدا کرده است. همچنین فروش کارخانجات به صورت نقد اتفاق می‌افتد و قدرت نقدشوندگی محصولات صنعتی بالا رفته است. دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به ریزش‌های واحدهای صنعتی در سال گذشته و سال ‌جاری گفت: تعطیلی‌ها در کنار راه‌اندازی‌های جدید بوده است. در کلینیک صنعت استان، هر هفته برای احیای چند واحد راکد با استفاده از ابزارهای موجود در سطح استان تلاش می‌شود. لذا باید تعطیلی واحدهای صنعتی را در کنار آمار راه‌اندازی و احیای واحدهای راکد بررسی کرد. مسعود مهدی‌زاده، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی، نیز در این باره به تسنیم گفت: در سال ۹۷ در کنار تأسیس و بهره‌برداری، واحدهای راکد هم دوباره به بهره‌برداری رسید. در سال ۹۷ حدود ۱۰۱ واحد جدید بهره‌برداری و ۹۵ واحد دوباره راه‌اندازی شد. ۶۵ واحد نیز تعطیل گردید.ارسال نظر


آخرین خبرها