کد خبر: 34402 | زمان مخابره: ۹:۵۵:۴۹ - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 32 بازدید | |

بیانیه پایانی روز ملی صنعت و معدن خراسان رضوی

۱- ما جهادگران عرصه تولید ، اعتقاد راسخ داریم مقررات‌زدایی از دامان اقتصاد‌ بخش‌خصوصی ، در هنگامه‌ای که جنگ‌اقتصادی دشمن، مرزهای کشور را درنوردیده ، فوری‌ترین نیاز امروز فعالین بخش‌خصوصی است. معتقدیم قوانین ما به هیچ‌وجه برای دوران‌جنگ و تحریم سازگار نیست . عبور از دوران شکننده‌ترین تحریم‌ها، نیازمند انعطاف بیشتر قوانین و سازگاری عمیق‌تر آن با ضرورت‌های این دوره می‌باشد. از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دیگر بخش‌های قانونگذاری کشور عمیقا انتظار داریم با شناخت مشکلات این دوره ، نسبت به مقررات‌زدایی و تسهیل فرآیندهای مرتبط با تولید در این دوره اقدام کنند.

۲- الگوی مدیریت‌اقتصادی استان که پس از حضور استاندار خراسان رضوی به مورد اجرا گذارده شد، یک مدل مشارکت‌جویانه برای استفاده از همه ظرفیت‌های موجود استان در جهت رفع مشکلات است. تفویض ‌اختیارات مدیریتی به استان‌ها و گسترش اختیارات مدیریتی هر استان برای گره گشایی از فعالین اقتصادی یکی از الزامات دوره حاضر است. از دولت محترم تقاضا داریم ضمن تقویت بخش خصوصی ، نسبت به تمرکززدایی از مرکز و گسترش اختیارات مدیران استانی برای رفع مشکلاتی که بعضا در هر استان، رنگ و جنس مختص به خود را دارد اقدام عاجل نمایند.

۳- از تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی نظیر شبکه‌ بانکی ‌استان، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین‌اجتماعی و گمرک انتظار داریم با درک حساسیت‌های خاص این مقطع زمانی، حداکثر انعطاف و تساهل قانونی را در جهت بقاء واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی بخش‌خصوصی استان به‌عمل آورند. شرط عبور از تحریم‌ها، پذیرش این واقعیت محتوم است که ما در کنار هم معنا می‌شویم و حیات و بقای یکایک ما، در گرو باهم ‌بودن و باهم ماندن‌ است.

۴- در شرایطی که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر اقتصاد مبتنی بر درآمدهای غیرنفتی تاکید داشته و در نامگذاری سال‌ها، تولیدملی، سرمایه ایرانی و اقتصاد مقاومتی را از اصول تضمین‌کننده استقلال و عزت‌ملی برشمرده‌اند، بر کارگزاران ‌نظام فرض است شرایط لازم را برای رونق و توسعه تولید ، به عنوان یگانه راه مقابله با تحریم‌های ظالمانه زورگویان ، فراهم نمایند. در این خصوص، تسهیل در امر صادرات ، توجه ویژه به برطرف‌کردن موانع صادرات غیرنفتی و تولید دانش بنیان در کنار اتخاذ مکانیزم های لازم برای تقویت پول ملی از راه‌های حصول اقتدار‌ و قطع وابستگی اقتصادکشور به درآمدهای ناپایدار نفتی خواهد بود.

۵- بخش عمده‌ای از وقت، انرژی و منابع دراختیار کارآفرینان ، نه در کارخانه و برای تولید محصول باکیفیت بیشتر، بلکه در مواجهه با دستگاه‌هایی صرف می‌شود که فلسفه وجودی‌شان، کمک به شریان تولید می‌باشد. متاسفانه اتاق ‌فکر متمرکز و کلان‌نگری که هماهنگ‌کننده میان بخشی این حوزه باشد ، به چشم نمی‌خورد و مصائب تولید و اشتغال در هزارتوی بروکراسی‌موجود و دالان‌های پیچ در پیچ دیوان‌سالار، رمق و نفس تولیدکننده را گرفته‌است. از استاندار محترم خراسان رضوی مصرانه درخواست می‌نماییم به یکی از  اصلی ترین وظایف حاکمیتی خود که ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های متولی است توجه ویژه داشته و زمینه را برای تمرکز مجدد تولیدکنندگان در مقوله تولید فراهم آورند.

۶- ضمن تشکر از حمایت قوه قضائیه از حوزه تولید بویژه نامه دادستان محترم کل کشور در خصوص ضرورت اجرای مصوبات ستادهای تسهیل همچنین حمایت بی شائبه دستگاه قضایی استان از تولید و سرمایه گذاری با ایجاد کمیسیون های ۵ نفره حمایت قضایی از تولید و سرمایه گذاری مشروع ، برخورد قاطع و بدون اغماض با فساد و اخلال گران در نظام اقتصادی کشور مورد تقاضای جدی بخش خصوصی میباشد .

                                                                                                                        ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدنارسال نظر


آخرین خبرها