کد خبر: 4973 | زمان مخابره: ۱۳:۳۹:۲۳ - چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ | بدون نظر | دفعات مشاهده : 738 بازدید | |

رئیس خانه صنعت‌، معدن و تجارت خراسان رضوی : روحیـه کارآفریـنی، جایگـزین واسـطه‌گری شـود

درآغاز سال هنگامی که مقام معظم رهبری اعلام کردند سال‌جاری را به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری می‌کنند، تاکید کردند که تحقق حماسه اقتصادی در گرو تقویت تولید ملی است.
در این بین یکی از محورهایی که در تحقق حمایت از تولید ملی نقش بسزایی ‌دارد، تقویت کارآفرینی است. با توجه به اینکه مشهد سالانه پذیرای ۲۵میلیون زائر می باشد، ورود این تعداد زائر می‌تواند بسترهای لازم را برای توسعه کارآفرینی فراهم کند.
در این باره رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی  به نیازها و خواسته‌های جامعه در رابطه با ایجاد تحول برای کارآفرینی اشاره و بیان کرد: از دیدگاه من، کارآفرین کسی است که بتواند در عرصه‌های گوناگون صنعتی، تولیدی و حتی علم، ایجاد اشتغال کند.
حسینی افزود: بیشتر افراد تصور می‌کنند کسی کارآفرین است که بتواند بیش از ۱۰۰‌شغل، آن هم در بخش‌های صنعتی و تولیدی ایجاد کند، در حالی که اگر فرد بتواند حتی برای خود یا چند نفر دیگر ایجاد اشتغال کند، ‌کارآفرین نامیده می‌شود.
وی تاکید کرد: البته باید به این نکته نیز اشاره شود که الزاما کارآفرینی در حوزه تولید و صنعت نیست و تولید علم نیز به شکل قابل‌توجهی در ایجاد اشتغال و کارآفرینی موثر است.
وی در ادامه به ارتباط صنعت و دانشگاه در حوزه کارآفرینی و اشتغال اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه آنچه در این ارتباط می‌توان گفت این است که دانشگاه و صنعت از هم بی‌خبرند و با وجود اهمیت ارتباط تنگاتنگ میان این دو بخش، شاهد آن هستیم که هنوز این دو بخش یکدیگر را نمی‌شناسند.
رئیس خانه صنعت و معدن خراسان رضوی افزود: دانشگاه روش مطالعه را نشان می‌دهد و دانشجویی که فارغ‌التحصیل می‌شود از بازار کار و نیاز جامع خبر ندارد و بعد از فارغ‌التحصیلی تازه به دنبال کار و راه کسب معاش بود.
وی خواستار بررسی این مشکل در ابعاد گوناگون شد و ادامه داد: واقعا جای تاسف دارد که فارغ‌التحصیلان برخی گرایش‌های تحصیلی به‌جای آنکه در رشته خود مشغول به کار باشند در پاساژها و مغازه‌ها کار می‌کنند؛ از این رو باید گفت که دانشگاه و صنعت نتوانستند رسالت خود را در آماده کردن افراد برای کارآفرینی انجام دهند.
وی با اشاره به تمایل برخی جوانان به فعالیت در واسطه‌گری گفت: برخی دوست دارند با کمترین تلاش، راه صدساله را یک شبه بروند، برای همین به جای اینکه به سمت کارهای تولیدی گرایش یابند، ترجیح می دهند در بخش واسطه‌گری فعالیت کنند. وی ادامه داد: باید تلاش کنیم با تقویت تولید، گرایش به فعالیت‌های دلالی را کاهش دهیم تا گرایش جوانان به کارآفرینی بیشتر شود.
همه نباید کارآفرین باشند
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که همه افراد نمی‌توانند کارآفرین باشند، بر این اساس افرادی می‌توانند وارد این عرصه شوند که از نظر شخصیتی دارای منش و رفتار مدیریتی باشند؛ چرا‌که برخی افراد حتی بدون دانش و سواد کافی توانسته‌اند یک کارآفرین باشند.
وی افزود: دانشگاه و صنعت باید افراد خلاق و با استعداد را شناسایی کند و با حمایت این دو بخش و نیز حمایت مسئولان نهادهای گوناگون، بستر برای حمایت از این افراد و ایجاد کارآفرینی فراهم شود.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در پایان به نقش رسانه‌ها نیز در حوزه اشتغال و کارآفرینی اشاره کرد و گفت: روزنامه شهرآرا به عنوان یکی از روزنامه‌های مهم و تاثیرگذار مشهد می‌تواند نقش بسزایی در این حوزه داشته باشد.ارسال نظر


آخرین خبرها